Alman İçişleri Bakanı’ndan AB üyesi Doğu Avrupa ülkelerine tehdit

Ahmet YILDIRIM - ALMANYA / DHA
15.09.2015 - 16:22 | Son Güncelleme:

Federal Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maizière, mülteci sorununda pürüz çıkarmakla itham ettiği AB üyesi Doğu Avrupa ülkelerini hedef aldı.

Thomas de Maizière mültecilerin belirli oranda paylaşılmasına yanaşmayan ve çözümü kilitleyen ülkelere baskının arttırılması gerektiğini söyledi. Alman Devlet Televizyonu ZDF’de “Morgenmagazin“ programına konuk olan de Maizière, mültecilerin belirli bir oranda bölüşülmesine, AB’den önemli miktarda parasal destek alan ülkelerin karşı geldiğine dikkat çekti.

PARASAL DESTEK KISITLANSIN

Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker’in, mülteci sorununda pürüz çıkaran ülkelere AB tarafından ödenen yapısal fonların kısıtlanması önerisini doğru bulduğunu kaydeden de Maizière, Yunanistan’ı, mültecileri daha fazla Avrupa’ya göndermemesi konusunda uyardı. De Maizière, “Bu sona ermeli” dedi.

AB İçişleri Bakanları, dün Brüksel’de biraraya gelmiş, 120 bin mültecinin dağıtılması konusunda anlaşmaya varamamıştı. De Maizière, toplantıda büyük ölçüde anlaşma sağlanmasına karşın, kimi ülkelerin karşı çıkması nedeniyle sonuç alınamadığına işaret etti.EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı