Dünya Haberleri

  Alman hükümetinin İslam kuralları

  Hürriyet Haber
  22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ALMANYA'da muhalefetteki CDU ve CSU partileri grubunun, Meclis'e önerge sunarak Almanya'da İslam cemaatleri ve sorunları hakkında bilgi istemesi üzerine, Federal Hükümet, 96 sayfalık geniş bir yanıt verdi. Hükümet, 1999 yılı verilerine göre, ülkede 2.8 milyon yabancının yaşadığını, bunun yaklaşık 2.5 milyonunun Müslüman, bunlardan 450 bininin de Alman vatandaşı olduğunu bildirdi. Hükümetin verdiği yanıtlar özetle şöyle:

  Çarşafa sınırlı serbestlik

  Kamu kuruluşlarında veya resmi okullarda başörtüsü veya çarşafla dolaşmak, dini vecibelerin yerine getirilmesi açısından güvence altındadır. Öğrenciler başörtüsü takabilir, ancak öğretmenlerin takması mahkeme tarafından yasaklandı.

  Almanca İslami ders

  İslam dini derslerini Almanca olarak vermek için şimdiye kadar çeşitli eyaletlerde 19 kuruluş dilekçe verdi. Din dersi yetkisi almak amacıyla farklı İslam cemaatlerinin başvurması, büyük sorun teşkil ediyor.

  Hoparlörle ezan sorunu

  Anayasa, din ve ibadet özgürlüğünü garanti altına almıştır. Ancak Anayasa, insanların ve çevre sakinlerinin gürültüyle rahatsız edilmemesini de öngörüyor. Özellikle hoparlörle ezan, büyük sorun.

  Dini bayramda izin

  Kurban ve Ramazan Bayramı'nda Müslüman öğrencilere bayramın ilk günü izin verilmektedir. Ancak işyerleri için böyle bir düzenleme yok.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı