Dünya Haberleri

DÜNYA

  Alman hükümeti, Peşmerge'ye silah gönderecek

  CİHAN
  20 Ağustos 2014 - 15:00Son Güncelleme : 20 Ağustos 2014 - 15:44

  Alman hükümeti, IŞİD'e karşı mücadele etmesi için Peşmerge güçlerine silah sevkiyatına karar verdi. Fransa da geçtiğimiz günlerde, Irak'ta IŞİD'le savaşan Kürtlere silah göndermeye karar vermişti.

  Gazetecilere açıklama yapan Dışişleri Bakanı Minister Frank-Walter Steinmeier, miğfer ve çelik yelek gibi malzemeleri hemen göndereceklerini söyledi. İngiltere, İtalya ve Fransa'nın da bu yönde karar aldığını ifade eden Steinmeier, Irak Kürdistan Bölgesi'ne silah göndermelerinin de gündemde olduğuna değindi.

  Savunma Bakanı Ursula von der Leyen ise Kürtlerin hangi tür silahlara ihtiyacı olduğunun bir hafta içinde belirleneceğini ve Bağdat'la koordinasyon içinde bu malzemelerin sevk edileceğini söyledi.

  ALMANLAR KÜRTLERE SİLAH TEMİNİNE KARŞI
  Almanya’da vatandaşların yüzde 63'ünün Berlin'in Kuzey Irak’taki Kürtlere silah temin etmesine karşı olduğu belirtildi.

  Deutsche Welle Türkçe sevisinin aktardığına göre, Forsa araştırma şirketinin Stern dergisi için yaptığı araştırma, Almanların geniş bir kesiminin IŞİD'e karşı savaşan Peşmergeye destek amacıyla silah verilmesini doğru bulmadığını gösterdi.

  Almanların yüzde 63'ü silah sevkiyatlarına karşı olduğunu belirtirken, destekleyenlerin oranı yüzde 30'da kaldı. Kadınlar arasında silah teminine karşı çıkanların oranı yüzde 74'ü buluyor. Erkeklerinse yüzde 51'i Almanya'nın Kürtlere silah temin etmemesi gerektiğini düşünüyor.

  Sonuçlar siyasi partiler bazında değerlendirildiğinde, Yeşiller partisi seçmeni yüzde 68 ile silah sevkıyatlarına en çok karşı çıkan kesimi oluşturuyor.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı