Dünya Haberleri

DÜNYA

  Alman hükümet sözcüsü: Ziyaret yerine ev sahibi karar verir

  Celal ÖZCAN/BERLİN
  19 Ekim 2015 - 15:15Son Güncelleme : 19 Ekim 2015 - 18:11

  Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda fotoğraf çektirmemek için görüşmeleri İstanbul’da yaptığına dair iddialar, Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert tarafından yalanlandı.

  Görüşme yerine misafirin değil, ev sahibi ülkenin karar verdiğini belirten Seibert, “Başbakan Merkel veya bir hükümet yetkilisi bir başka ülkeyi ziyaret ederken, ev sahibi ülkenin görüşme yeri önerisine uyar” dedi.

  FT: Merkel Beştepeye gitmek istemediFT: Merkel Beştepe'ye gitmek istemedi

  Hükümet sözcüsü Seibert, Merkel’in Türkiye’den çantasında ne getirdiği sorusunu ise, “Ege üzerinden düzensiz ve hayati tehlike dolu mülteci göçünün meşru ve düzenli bir göçe dönüştürülmesi iki ülkenin de yararına” diye cevaplandırdı.

  Uzmanlar Merkel’in Türkiye ziyaretini değerlendirdiUzmanlar Merkel’in Türkiye ziyaretini değerlendirdi

  Seibert, Başbakan’ın niçin seçimlerden sonra değil de önce gittiği sorusuna da, Suriye’deki son gelişmeler ve mülteci akını karşısında iki ülkenin de önemli sorunla karşı karşıya geldiği ve bu tür görüşmelerin her zaman mümkün olması gerektiği yanıtını verdi.

  “Bizim demokrasi, hukuk devleti ve adil seçim konusundaki tavrımız Türk hükümetinin gayet bilincinde” diyen hükümet sözcüsü Seibert, Başbakan Merkel’in görüşmelerde seçimlerin adil geçmesi ve seçimlerden sonra barış sürecinin yeniden başlamasını dile getirdiğine dikkat çekti.

  Alman hükümet sözcüsü: Ziyaret yerine ev sahibi karar verir

  Almanyadan Türkiyenin dört talebine destek sözüAlmanya'dan Türkiye'nin dört talebine destek sözü

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı