Alman hükümet ortakları arasında Sol Parti polemiği sürüyor

BERLİN (CİHAN)
16.12.2014 - 11:33 | Son Güncelleme:

Thüringen’de kurulan kızıl-kırmızı-yeşil hükümet, Büyük Koalisyon hükümetinin büyük ortaklarının arasını iyice açtı. Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı ve Ekonomi Bakanı Sigmar Gabriel, bu sebeple partisi SPD'yi suçlayan Başbakan Angela Merkel’e (CDU) sert çıktı. Gabriel, "Almanya ve Avrupa’daki durum şu an karşılıklı olarak seçim kampanyası konuşmaları yürütmekten çok daha ciddi." dedi.

Rusya-Ukrayna krizinden mülteci akınına oradan fırlayan kira miktarları ve yatırım tıkanıklığı gibi iç siyaseti ilgilendiren bir dizi sınavına kadar halledilmesi gereken birçok şeyin olduğunu hatırlatan Gabriel, “Bizim görevlerimiz bu alanda, karşılıklı suçlamalarda değil.” şeklinde konuştu. Başbakan Merkel, CDU kurultayında SPD’nin Sol Parti ve Yeşiller’den oluşan bir hükümete önayak olmasını ‘SPD’nin iflası’ olarak nitelendirmiş ve “SPD kendini daha ne kadar küçültecek” diye sormuştu.

SPD Grup Başkanı Thomas Oppermann da bunun üzerine CDU’nun metropollerde mini boyutlara ulaştığını söylemiş ve bu partinin eyaletlerde CDU’daha fazla hükümete katılan Yeşiller’den sonra üçüncü sıraya gerilediğini dile getirmişti. SPD’nin Thüringen’deki kararına federal hükümetin küçük ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik de (CSU) tepkili. Partinin genel başkanı Horst Seehofer, Birlik partilerinin 2017 seçimlerinde Angela Merkel ile birlikte mutlak çoğunluğu hedefleyeceğini söyledi.

CSU kurultayında konuşan Seehofer, fırsatını bulduğu takdirde SPD’nin de federal düzeyde Thüringen’deki gibi bir ittifaka gideceğini ileri sürdü. CSU lideri, “Koalisyona sadığız ama aptal da değiliz” ifadesini kullandı. Bavyeralı Başbakan Seehofer konuşmasında ayrıca, Merkel’in Almanya’yı dördüncü dönemde de yönetmesinden yana tavır koydu. Seehofer, ulusal ve uluslararası alanda ortaya koyduğu profil, gösterdiği saygı ve doğal otoritesi ile Federal Başbakan Merkel’e federal meclis seçimlerinde son seçimlerdekine göre bir parça daha fazla güvendiklerini söyledi. Birlik partileri geçen seneki seçimlerde oyların yüzde 41,5’ini alarak mutlak çoğunluğu kıl payı kaçırmıştı.

Bununla birlikte eyaletlerde sayıları azalan CDU’lu başbakanlar konusundaki endişelerini dile getiren CSU’lu başkan, ülkenin eyaletler bazında üçte birinden fazlasına bile hükmedemediğini, bu durum karşısında Birlik partilerinin federal düzeyde ülkeyi uzun süre yönetmesinin yeterli olmadığını söyledi. Seehofer, SPD’nin pratik olarak federal mecliste şu an hüküm süren tablo karşısında Yeşiller ve Sol Parti ile birlikte her an hükümet çoğunluğunu elde edecek vaziyette olduğuna dikkat çekerek uyardı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı