Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Alman heyeti Antalya'da MOBESE'yi gezdi

  Soner KOCAER/ ANTALYA, (DHA)
  25 Ekim 2008 - 13:49Son Güncelleme : 25 Ekim 2008 - 13:49

  ANTALYA Gazeteciler Cemiyeti'nin davetlisi olarak kente gelen Almanya'nın Nürnberg Eyaleti'nden bir heyet, 112 Acil Çağrı Merkezi, Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) (MOBESE) binasını gezdi.

  Brifing için geçtikleri salonda, Alman bayraklarının ters takılmış olduğunu gören heyet üyeleri düzeltilmesini istedi. Heyet üyeleri, bayrakları düzelten polislere yardım ettikten sonra brifingi izledi.

  Almanya'nın Nürnberg Emniyet Müdürü Gerhard Hauptmanni, Nürnberg Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Belediye Basın Sözcüsü Dr. Siegfried Zelnhefer ile gazetecilerden oluşan 12 kişilik heyet, Antalya Gazeteciler Cemiyeti'nin davetlisi olarak Antalya'ya geldi. Bugün 112 Acil Çağrı Merkezi ile MOBESE binasını gezen Nürnberg heyetine, Antalya Vali Yardımcısı Hasan Özhan, Emniyet Müdür Yardımcısı Hıdır Kocakaya ve Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni rehberlik etti.

  Brifing verilmek üzere salona davet edilen Alman heyet, enlemesine siyah, kırmızı ve sarı renklerde eşit üç şeritten oluşan bayraklarının, Türk bayraklarının yanına sarı kısmı üst tarafa gelecek şekilde ters takıldığını görünce düzeltilmesini istedi. Almanlar, bayrakları düzelten polislere yardım ettikten sonra brifingi izledi.

  ALMAN BAYRAĞI

  Almanya'nın bayrağı, enlemesine 3 eşit parça olan siyah, kırmızı ve altın sarısından oluşuyor. Bayrağı oluşturan renklerin tarihi 1813 yıllarına dayanıyor. Fransa'ya karşı verilen savaşta Prusya’nın içinde bulunduğu maddi sorunlar nedeniyle askerlerin birbirinden farklı renklerdeki üniformaları siyaha boyandı. Üniformaların altın sarısı düğmelerinin altında kalan kısmı ise boya tutmadığı için çoğu üniformada kırmızı kaldı. 7 Haziran 1950'de renklerin anlamı ‘Beraberlik, Hak ve Özgürlük’ olarak kabul edildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı