Alman Gizli Servisi de Adresi Gösterdi: Tüm Deliller Suriye'deki Kimyasal Saldırıyı Esad'ın Düzenlediğini Gösteriyor!

Hürriyet Haber
03.09.2013 - 16:09 | Son Güncelleme:

Alman Gizli Servisi BND'ye göre Suriye'deki gaz saldırısının sorumlusu Esad rejimi. Gizli servis bu iddiasını bölgeden gelen bilgilere ve yaptığı telefon dinlemelerine dayandırıyor.

Alman Gizli Servis Başkanı Gerhard Schindler, partilerin güvenlik politikası uzmanlarına verdiği brifingde ellerindeki tüm delillerin Esad rejimini gösterdiğini söyledi.

Bölgede sarin gazi kullanıldığını ve bu gazı silah olarak kullanabilme teknolojisinin sadece Esad rejiminde olduğunu söyleyen Schindler, daha önce de rejimin bölgede kimyasal gaz kullandığını iddia etti.

Schidler daha önce gaz karışımının daha düşük seviyede olması nedeniyle ölü sayısının düşük olduğunu öne sürdü.

Spiegel dergisinin internet sitesinde yer alan habere göre, muhalifleri korkutmak için Esad zehirli gaza başvurdu ancak karışımda hata yapılınca çok sayıda insan hayatını kaybetti.

BND'nin elindeki bulgular ABD'nin açıkladığı bilgilerle örtüşüyor. Zehirli gaz saldırısının 107 mm çapındaki roketlerle yapıldığı ve bunların kamyonlar üzerinden ateşlendiği tahmin ediliyor.

Ayrıca bölgede Alman Gizli Servisi'nin yaptığı dinlemelerde bir Lübnan'lı üst düzey Hizbullah yetkilisinin İran büyükelçiliği ile yaptığı telefon görüşmesinde "Esad kimyasal gaz saldırısıyla büyük hata yaptı" dediği iddia ediliyor.

Schindler ancak Birleşmiş Milletler Heyetinin sunacağı raporda yer alacak delillerin gerçeği ortaya çıkartacağını söyledi.

Almanya savaştan uzak durmak istese de Oker isimli gizli servise ait geminin Akdenizde olduğu biliniyor. Bu gemideki yüksek teknoloji sayesinde telefon trafiği dinlenebiliyor.

Bölgede durumun kontrolden çıkması durumunda Lübnan ve Türkiye'deki Alman askerlerinin tahliyesiyle ilgili planların da tamamlandığı gelen haberler arasında.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı