« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Alman gibi disiplinli

Takımına Alman ekolünü yerleştirmek istediğini belirten tecrübeli teknik direktör, yaşı ile ilgili konuşanlara hiç kızmadığını söyledi. Feldkamp, sağ kanatta Sabri’nin arkasında oynayacak bir oyuncu aradığını da belirtti.

İlhan SÖYLER
SON GÜNCELLEME

G.SARAY Teknik Direktörü Karl Heinz Feldkamp, takımına Alman ekolünü öğretmeye çalıştığını belirterek, tüm futbolcularının bir Alman gibi disiplinli olmalarını istediğini söyledi. Takımının kamp yaptığı Duisburg’da sorularımızı yanıtlayan Kalli, yeni sezonda her açıdan çok farklı bir Galatasaray izleteceklerini söyledi...

Yaşınız çok sık gündeme getiriliyor. Herkes bir şeyler söylüyor. Bunlara kızıyor musunuz?

Hayret, (gülerek) yaşlı görünüyor muyum? Bazı kişilerin bana yaşlı demesine kızmıyorum. Bunları duyacağımı biliyordum. Her şeyi zamana bıraktım. Onlar da zamanla beni görüp tanışacaklar. Kimin ne dediği benim için önemli değil. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim; ben kendimi çok iyi hissediyorum.

Yavaş yavaş değişeceğiz

Oyun felsefesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Takımı bir anda değiştirmek yanlış. Böyle bir şeyi yapmaya kalkışırsanız, futbolcular paniğe kapılır. Ondan sonra toparlamak çok zor olur. Ama kondisyon olarak iyi yerlere geldik. İyi de idman yapıyoruz. Türk futbolcular topu çok seviyor. Neredeyse hepsine birer top vereceğim. Gittikleri yere de götürmek istiyorlar, hiç ayrılmıyorlar. Ben bu takıma Alman ekolünü öğretmeye çalışıyorum. Hepsinin bir Alman gibi disiplinli olmalarını istiyorum. Benim isteklerimi yapanlar benimle birlikte kalacak, yapamayanlar gidecek.

Sağ kanatta bir arıza var mı hocam?

Evet var. Sabri yetenekli ve iyi bir futbolcu. Ama hücum ağırlıklı oynamayı seviyor ve o bölgede çok faydalı oluyor. Ben de kendisini orada oynatmak istiyorum. Sabri’nin arkasında oynayabilecek, ona destek verecek birini arıyorum. Öyle biri olmalı ki, Sabri ile ikisi birbirlerini tamamlamalı.

Takımın anahtar futbolcusu kim?

Benim için bütün futbolcular anahtar. Sağda, solda hiç fark etmez. Nerede ihtiyacım olursa ona göre oynayacaklar ve saha içerisinde güçlü, zeki durumda olacaklar. Her futbolcu her yere gidecek ve bir şeyler üretecek.

Bütün kararları tek başınıza mı verirsiniz?

Burada ben yok, biz varız. Ben fikrimi söylerim, yardımcılarım da fikirlerini anlatır. Doğru olanı buluruz. Ben yardımcılarımı dikkatli seçtiğim için de onların düşüncelerine saygı gösteririm.

Çok defans oyuncunuz var? Bu durum ileride sizin başınıza sorun açmayacak mı?

Evet, çok fazla defans oyuncumuz var. Ben bunların ikisini başka yerde kullanmayı düşünüyorum. Kimden nerede, ne kadar verim alabileceğimizi yapacağımız maçlarda göreceğiz. Eğer bir sakatlık veya ceza durumu olursa, arkasından gelen adam da aynı onun gibi hazır olacak.

Lincoln'süz oynamayı öğrenmemiz lazım

Kalli, Burak Dilmen aracılığıyla İlhan Söyler’in sorularını yanıtladı.

KALLİ, "Başarının anahtarı nedir?" sorumuzu yanıtlarken ilginç ifadeler kullandı. Her şeyi Lincoln’den beklemenin yanlış olduğunu vurgulayan Alman çalıştırıcı, Galatasaray’ın Lincoln’süz oynamayı öğrenmesi gerektiğini ifade etti. Feldkamp, şunları söyledi:

"Başarının ilk anahtarı teknik direktörün gerçekçi olmasıdır. Antrenör, takımının yapabileceğinden fazlasına söz vermemelidir. Bir sistemi her maçta uygulamayacağız. Yerine göre sistemimizde değişiklikler yapacağız. Tüm futbolcularımın Lincoln’e iyi bakmasını ve ona yardımcı olmasını istiyorum. Lincoln’ün her maçta oynaması mümkün değil. Sakatlıklar veya cezalar mutlaka olacak. O zaman ne yapacağız? O yüzden diğer futbolcular şunu bilmeli; herkes oyun kurmalı, herkes bir şeyler üretmeli. Takımda şu oyuncular banko oynayacak diye bir şey yok. Bir bakarsınız, banko oynar dediğiniz oyunculardan ikisini kadrodan çıkartmışım. İyi antrenman yapmadığını ya da istediklerimi tam olarak yapamadığını gördüğüm futbolcuyu, iyi maç oynasa bile değiştiririm."


Bunları da Beğenebilirsiniz