Alman gazeteci ABD'de tutuklandı

Hürriyet Haber
19.08.2014 - 14:52 | Son Güncelleme:

Bir polis tarafından öldürülen 18 yaşındaki siyahi genç Michael Brown'ın haberi için ABD'nin olaylı Ferguson kentinde bulunan Alman gazeteci Lukas Hermsmeier tutuklandı.

Alman Bild gazetesi için çalışan Lukas Hermsmeier'in tutuklanma sebebi bilinmediği gibi, şu an nerede bulunduğu da merak konusu. Bild gazetesi, Hermsmeier'in tutuklanan diğer kişiler ile ABD'nin Missouri eyaletindeki bir hapise yollanacağını bildirdi.

"KESİNLİKLE KABULLENEMEZ"
Almanya'nın basın özgürlüğünü savunan uluslararası sivil toplum kuruluşu olan Sınır Tanımayan Gazeteciler (ROG), ABD polisin kontrolsüz tutuklamalarını kınadı. ROG sözcüsü Astrid Frohloff, "polisin gazetecilerin çalışmalarına engel olması, hatta tutuklaması kesinlikle kabullenemez" diye konuştu. Bir an önce serbest bırkılmaları için çağrıda bulunan Frohloff, basın özgürlüğünün ciddi ihmali söz konusu olduğunu ifade etti.

GAZETECİLERE HAPİS
Pazartesi günü Ansgar Graw ve Frank Herrmann adında tutuklanan iki gazeteci üç saat sonra serbest bırakılmıştı. 'Getty Images' fotoğraf ajansı ise fotoğrafçı Scott Olson'ın protestoları görüntülediği sırada tutuklandığını belirtti. "Al Jazeera", polisin kuru sıkı ve biber gazı ile ekibe saldırdığını ifade etti. Geçen hafta da „Washington Post“ ve „Huffington Post“ çalışanları tutuklanıp bir süre sonra serbest bırakılmıştı.

Ferguson'da olağanüstü durum ve sokağa çıkma yasağın ilan edilmesine rağmen insanlar sokağa dökülüp Michael Brown'ın feci ölümünü protesto etti. Polis ise zırhlı araçlar ve biber gazı ile müdahale etti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı