Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Alman elçiden açılım desteği

  ANKARA
  14 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 14 Ağustos 2009 - 00:25

  Demokratik açılım çalışmalarını değerlendiren Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eckard Cuntz, bu çalışmaları olumlu olarak nitelendirdiklerini söyledi ve Türkiye’nin, önündeki sorunlarla başedebilir ve bu sorunlara çözüm üretebilirse daha da güçleneceğine inandığını kaydetti.

  Türkiye ve Almanya’nın benzersiz ve yoğun bir ilişki içinde olduğunu belirten Cuntz “Dolayısıyla Türkiye’de olup bitenler, diğer ülkelerden ziyade Almanya’yı ilgilendiriyor. Bu nedenle Türkiye’yi daha güçlü kılan her şey bizim açımızdan da olumlu karşılanmaktadır” diye konuştu.
  Eckard Cuntz, 3 yılı aşkın bir süredir görev yaptığı Türkiye’de gerek ekonomik, gerekse AB ile ilişkilerle ilgili pek çok gelişmeye şahit olduğunu söyleyerek, “cesur adımlar” atılmakta olduğunu kaydetti.

  Herkes sürece katılmalı

  Türk hükümeti ve kamuoyunun bu tartışmalara aktif şekilde katıldığını, söyleyen Cuntz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Herkes hangi kökene ya da kimliğe sahip olursa olsun bu demokratik sürece katılarak, bu ülkenin daha güçlü olmasına katkı sağlamalı. Herkes kendini bu topraklar üzerinde eşit hissetmeli, aynı yaşam standartlarına sahip olmalı. Şiddet ve terör son bulmalı, terörle çözüm bulmak mümkün değil.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı