Alman dağcılar Ağrı’da donuyordu

Turgay İPEK, DHA
15.07.2015 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ağrı Dağı'na 7 Temmuz günü Doğubayazıt rotasını kullanarak çıkmayı hedefleyen Alman dağcılar, tırmanışa deniz seviyesinden 2 bin 200 metre yükseklikteki Çevirme Köyü'nden başladı.

İlk geceyi 3 bin 300'deki ana kampta geçiren dağcılar, 8 Temmuz günü kampı 4 bin 200 metre yüksekliğe çıkardı. Gece yarısından sonra saat 02.30'da şapka buzullarda tırmanışa geçen ekip, saat 07.30'da deniz seviyesinden 5 bin 137 metre yükseklikteki zirveye çıktı. Zirve keyfini çıkaramayan dağcılar, aniden çıkan tipiye tutuldu.

Dağcılar, tipinin etkisini azaltmak için yere uzandılar. Dağcılar, hızı saatte zaman zaman 100 kilometreye ulaşan ve hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye kadar düştüğü zirvede bir süre bu şekilde bekledi. Dağcılar, Türk rehberlerin tecrübesi sayesinde sağ salim inmeyi başardı. 9 Temmuz günü ana kampa dönen ekip, bir gün dinlendikten sonra Doğubayazıt'a vardı.

Rehber Mustafa Tekin, Ağrı Dağı'nın en tehlikesi bölgesinin 4 bin 900 metresinde başlayan ve zirveye kadar devam eden buzulları gösterdi. Tekin, “Ağrı'nın zirvesine ulaştığımızda tipiye tutulduk. Zirvede kıyamet kopuyordu. Hava buz gibi soğuk, kar yağıyor, tipi savuruyordu. Ayakta durmak mümkün değildi. Yere uzanıp bir süre bekledikten sonra ekibi güvenli biçimde ana kampa götürmeyi başardık” dedi.

Etiketler: almanya , avrupa , Alman , dağcı


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı