İZMİR HABERLERİ

Alman bakanlardan Kocaoğlu'na ziyaret

AA / Halil Şahin
24.02.2016 - 13:42Son Güncelleme :

- İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu:- "Önümüzdeki süreçte, içinde birçok çatışmanın yaşandığı geri kalmış ülkelerde, tarihteki kavimler göçüne benzeyen kitlesel göçlerin yaşanabileceğini düşünüyorum"

AA / Halil Şahin

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sığınmacı sorununa ilişkin "Önümüzdeki süreçte, içinde birçok çatışmanın yaşandığı geri kalmış ülkelerde, tarihteki kavimler göçüne benzeyen kitlesel göçlerin yaşanabileceğini düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, temaslarda bulunmak üzere İzmir'e gelen Almanya Federal Cumhuriyeti Hessen ve Aşağı Saksonya eyaletleri içişleri bakanları ile Avrupa Birliği ülkesinden bir grup gazeteci, Kocaoğlu'nu ayrı ayrı ziyaret etti.

İzmir'in de aralarında bulunduğu kentlerin karşı karşıya bulunduğu sığınmacı sorununun ele alındığı ziyaretlerde Kocaoğlu özetle şu görüşleri ifade etti:

"Tıpkı gelir dağılımındaki adaletsizlik gibi inançlardaki parçalanmalar ve radikalleşmenin temelinde de ekonomik çıkarlar yatıyor. Ben önümüzdeki süreçte, içinde birçok çatışmanın yaşandığı geri kalmış ülkelerde, tarihteki kavimler göçüne benzeyen kitlesel göçlerin yaşanabileceğini düşünüyorum. Bugün 3-4 milyon Suriyeli mülteci göçü ile karşılaşırken dünya sayısal olarak bunun çok daha fazlasıyla karşı karşıya kalabilir. Bunun için tedbir alınmalı. İnsanları evinden çıkmadan, yurdundan çıkmadan, yerlerinde kalabilecekleri çözümü sağlayacak tedbirlerin acilen alınması lazım."

Kocaoğlu, bu kişilerin zorunlu ihtiyaçlarının yaşadıkları yerlerde karşılanmasının önemine işaret ederek aksi halde insanlığın çok farklı bir kavimler göçüyle karşı karşıya kalabileceğini savundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Alman bakanlardan Kocaoğlu'na ziyaret hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2016 tarihinde saat 13 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Alman bakanlardan Kocaoğlu'na ziyaret haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı