Dünya Haberleri

DÜNYA

  Alman bakandan flaş açıklama

  DW Türkçe
  06.06.2017 - 11:43 | Son Güncelleme: 06.06.2017 - 12:49

  Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel dün akşam ARD televizyonunda yaptığı açıklamada "İncirlik daha küçük sorunlardan bir tanesi" ifadelerini kullandı. Alman bakan Türkiye ile ilişkilerin "zor bir döneme" girdiğini gördüğünü söyledi.

  Deutschlandfunk'a da salı sabahı bir açıklama yapan Gabriel kimsenin illüzyona kapılmaması gerektiğini, ilişkilerde "bugünden yarına" bir düzelme olmayacağını, "bir şeylerin gerçekten değişmesi gerektiğini" söyledi. Gabriel pazartesi akşamı ARD televizyonunda yaptığı açıklamada mantıklı bir şekilde çözüm yolu arandığını ancak bunun başarılı olmadığını ve bu nedenle de Alman askerlerinin "kesinlikle İncirlik'te kalamayacağını" söyledi. Gabriel, Alman milletvekillerinin ziyaretine izin verilmemesinin kabul edilemez olduğunu belirtti.

  Gabriel dün Alman milletvekillerinin İncirlik'teki Alman askerlerini ziyaret edebilmeleri konusunu görüşmek üzere Ankara'da Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelmiş ancak bakanlar bir anlaşmaya varamamıştı. Türk bakan İncirlik ziyareti konusunda Türkiye'nin terör örgütü PKK ve Gülen mensuplarıyla ilgili Almanya'dan taleplerinin yerine getirilmediği için böyle bir karar aldığını belirtti. Gabriel ise Alman askerlerinin İncirlik'ten çekilmesi gerekeceğini söyledi.

  Etiketler: Sigmar Gabriel , ALMANYA , ALMAN
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı