Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Alman Bakan Böhmer: Yahudiler ve Müslümanlar inançlarını yaşayabilmeli

  AA
  14 Temmuz 2012 - 16:37Son Güncelleme : 14 Temmuz 2012 - 16:37

  Alman hükümetinin Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, Köln Eyalet Mahkemesi'nin sünneti "yaralama suçu" sayan kararına değinerek, "Yahudiler ve Müslümanlar bu ülkede inançlarını yaşayabilmeli" dedi.

  Böhmer, Paussauer Neuer Presse gazetesine yaptığı açıklamada, "sünnet" sorununa Alman hükümetinin hızlı bir çözüm getirmek istemesini memnuniyetle karşıladığını belirterek, "Din özgürlüğü Almanya'da yüksek bir değerdir. Yahudiler ve Müslümanlar bu ülkede inançlarını yaşayabilmeli" dedi.

  Almanya Yahudileri Merkez Konseyi Başkanı Dieter Graumann da, konuya hızlı bir bir şekilde açıklık getirilmesi gerektiğini belirterek, Almanya'da sünnetin yasal ve meşru olduğunun açık bir şekilde ifade edilmesi gerektiğini, Alman hükümetinin buna olumlu bakmasının önemli bir sinyal olduğunu ifade etti.

  Nordrhein Tabipler Odası Başkanı Rudolf Henke de, Alman Haber Ajansı;na (DPA) yaptığı açıklamada, sünnet konusunda bağlayıcı bir düzenleme getirilmesini isteyerek, bu konuda hızlı bir şekilde karar alınması gerektiğini belirtti.

  Tabipler Odası üyesi doktorların şu an dini gerekçelerle sünnet yapmalarını tavsiye etmediklerini ifade eden Hanke, erkek çocuklarının doktorlar tarafından sünnet edilmesinin yaygın bir uygulama olduğunu belirtti.

  Hristiyan Birlik Partileri'nin (CDU/CSU) Federal Meclis Grubu Başkanı Volker Kauder de, gelecek hafta özel bir gündemle toplanacak Federal Meclis'te, sünnet konusunda tüm partilerin meclis gruplarının bir karar almasını önerdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı