Gündem Haberleri

  Alman askerinin donu Türkiye'den

  Hürriyet Haber
  18.10.2008 - 11:30 | Son Güncelleme:

  Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde 8 yıldır iç çamaşırı üreten HSM Tekstil, şimdi Alman askerleri için fanila ve uzun don dikiyor. HSM Tekstil, ilk yıl için 250 bin takım sipariş veren Alman ordusunun 10 yıl boyunca iç giyim ihtiyacını karşılamaya hazırlanıyor.

  Bozkurt'ta 2000 yılında faaliyete başlayan fabrikanın kurucu ve sahibi Hüseyin Yorgancı, Alman askeri için ilk yıl bir milyon 225 bin avroluk 250 bin takım iç çamaşırı siparişi aldıklarını, 10 bin takımlık ilk partinin de Almanya'ya gönderildiğini söyledi.

  “ONLAR BİZİ BULDU”

  Almanya'dan ağustos ayında gelen ve fabrikada inceleme yapan Alman heyet için örnek takım diktiklerini ifade eden Hüseyin Yorgancı, “biz onları bulmadık, onlar bizi buldu”dedi.


  Yorgancı sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Örnek olarak ürettiğimiz fanila ve uzun don, heyetteki iki Alman asker ve diğer yetkililer tarafından beğenildi. Heyet Almanya'ya döndükten sonra 250 bin takım iç çamaşırı siparişi verdiler. Alman askerinin kullandığı iç çamaşırları daha önce Makedonya'daki bir fabrikada dikiliyormuş. Oradaki fabrikanın kapanması üzerine Türkiye'de 4 ay boyunca araştırma yapmışlar. Sonunda gelip bizi buldular."

  GÜNLÜK ÜRETİM BİN TAKIM

  Yorgancı, günde bin-bin 100 adet fanila ve uzun don ürettiklerini belirterek, “dikimini tamamladığımız 10 bin takımlık ilk partiyi Almanya'ya gönderdik. Yüzde 100 pamuk olan iç çamaşırlarını Alman askerleri her mevsim giyebilecek. Alman ordusunun iç çamaşırı talebi 10 yıl boyunca sürecek. Anlaşırsak üretime devam edeceğiz" diye konuştu.

  “İŞÇİ BULAMIYORUZ”

  Bozkurt'ta iç çamaşırı üretimine 2000 yılında bir caminin alt katında başladıklarını anlatan Yorgancı en büyük sorunu ise işçi bulmakta yaşadıklarını söyledi. Yorgancı, “bir yıl sonra Bozkurt Belediyesi tarafından yaptırılan fabrika binasına geçtik. İlk yıllarda fabrikamızdaki işçi sayısı 320'ye kadar çıktı, şimdi ise 100 civarında işçi çalıştırıyoruz. Belediye hoparlörlerinden her gün anons yaptırarak işçi arıyoruz, ama yine de işçi bulamıyoruz" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı