Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Allianoi’ye elveda

  Turan GÜLTEKİN (DHA)
  01 Temmuz 2007 - 00:00Son Güncelleme : 01 Temmuz 2007 - 01:52

  İZMİR’in Bergama İlçesi’nde yapımı geçen yıl tamamlanan, ancak su tutma havzası içinde bulunan Allianoi antik kentinin geleceğinin ne olacağı konusunda karar verilemediği için, bir türlü su tutulamayan Yortanlı Barajı’nın devreye alınabileceği belirtildi.

  Devlet Su İşleri (DSİ) 2’nci Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız, ağustos ayından itibaren barajda su tutulmaya başlanabileceğini söyledi.

  Allianoi Girişim Grubu Üyesi Avukat Arif Ali Cangı ise Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun verdiği ilke kararına karşı Danıştay’da bir davanın sürdüğünü belirtti. Danıştay’ın bugünlerde bir karar verme aşamasında olduğunu ifade eden Cangı, "Danıştay, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ’yerinde koruma’yla ’su altında bırakılması’nın ne anlama geldiğini anlatan teknik bir açıklama istedi. Bu arada İzmir 4’üncü İdare Mahkemesi’nde, DSİ’nin duvar projesinin iptali için açılmış ve süren bir dava var. Bu davada da 4’üncü İdare Mahkemesi, Danıştay’dan gelecek kararı bekliyor. Danıştay, Yüksek Kurul’un ilke kararını hukuka aykırı bulursa, DSİ’nin duvar projesinin de bir dayanağı kalmayacak" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı