Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ’Allahü Ekber’ diye bağırmış

  Hürriyet Haber
  07 Şubat 2006 - 01:07Son Güncelleme : 07 Şubat 2006 - 01:07

  Bildiri dağıtmak isteyen TAYAD üyelerinin linç edilme girişimi sonrasında Trabzon’a gelmiştim. Bu kez Katolik bir rahibim öldürülmesi nedeniyle buradayım.

  İnsanlarla konuştukça, iki olay arasında ortak bir yön olduğunu fark ettim. Toplumu oluşturan çoğunluğun farklı seslere, farklı renklere tahammül edememesi! TAYAD olayında çok küçük bir grubun görüşünü ifade etmesine tahammül edilememişti.

  Rahip Santoro’nun öldürülmesi sonrasında, "Kilisede misyonerlik faaliyeti yürütüldüğü" dedikodularının ne kadar yaygın olduğuna, insanların bu söylentilere ne kadar inandıklarına tanık oldum. Halbuki bu kilisenin cemaatinin sayısı da 10-15’i geçmiyordu. Trabzon gibi bir kentte bu kadar insanın ne yapabileceği ortadaydı.

  Nitekim cinayete karşı kentte bir tepki seli doğmaması, insanların mumlarla, çiçeklerle ayaklanmaması bu söylentilerin nasıl bir elverişli zemin bulduğunu ortaya koyuyor.

  Bu durumda insan ister istemez gazeteci Abdi İpekçi’nin katili M.Ali Ağca’nın cezaevi çıkışında alkışlanmasını hatırlıyor. Alkışladıkları kişi bir katildi ama Papa’yı vurarak onların gönlünde taht kurmuştu. Maalesef bu olayın üzerinden bir ay bile geçmeden Trabzon’da bir papazın vurulmasına tanık oluyoruz.

  Nedeni henüz belli değil. Ancak katilin "Allahuekber" diyerek silahını ateşlemesi üzerinde durmaya değer bir nokta. Anadolu Katolik Kiliseleri Episkoposu Luici Padovese, rahibin olaya tanık olan yeğenine dayanarak olayı anlatırken böyle açıkladı. "Allahuekber dedikten sonra diz çökmüş dua eden rahip Santoro’ya iki el ateş etmiş."İşte bu açıklamanın akla getirdiği ihtimal gerçekten korkutucu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı