Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Allah'tan olayın kasetini aldık

  Emel ARMUTÇU
  30.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Altın Portakal Film Festivali Başkanı Engin Yiğitgil'in, Nimet Demir'e tekme ve yumruklarla saldırdığı iddiası gündeme bomba gibi düştü

  Antalya Altın Portakal Film Festivali Başkanı Engin Yiğitgil'in, çok sayıda kişinin önünde, festivalin basın danışmanı Nimet Demir'e tekme ve yumruklarla saldırdığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. Savcılığa yansıyan olayı Türkmax kameralarının görüntülediği, ancak Yiğitgil'in yakınlarına "Allahtan kaseti aldık" dediği öğrenildi.
  44. Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne "dayak gölgesi" düştü. Festival Başkanı, Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yiğitgil'in, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin iletişim danışmanlığını yapan Bir İletişim'in ortağı ve yöneticisi Nimet Demir'e saldırdığı iddia edildi. TÜRSAK Başkanı Engin Yiğitgil, dün Anadolu Ajansı'na bir açıklama yaparak iddiaları reddetti ve "Festival, çıkan haberlerle gölgelenmek istenmiştir. Altın Portakal Film Festivali'nin basın danışmanlığını yapmak üzere görevlendirilmiş olan Bir TV'nin ortağı Nimet Demir tarafından -amaçlı olarak ödül töreni gecesi beklenerek- Festival Başkanı hedef alınarak basına yapılan açıklamaların, festival başkanı üzerinden Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ve Altın Portakal Film Festivali’ne zarar verme amacıyla yapıldığı anlaşılmıştır" dedi.
  Ancak çok sayıda görgü tanığının önünde gerçekleştiği söyleyen olayla ilgili Nimet Demir, bugün Yiğitgil aleyhine dava açmak üzere savcılığa başvuracağını açıkladı. Tanıklara göre küfür, tekme ve yumrukların birbirine karıştığı olayda Türkmax kamerasının da görüntü aldığı, ancak iki gün sonra Engin Yiğitgil'in yakınlarına "Allahtan kaseti aldık" dediği öğrenildi. Yaşadığı travmayı henüz atlatamadığını söyleyen Nimet Demir, olayı şöyle anlattı: "Engin Yiğitgil ile yıllardır tanışırız. Davranışlarının hep bir şiddet içerdiğini defalarca gözledim. Yanındaki insanlara çok bağırırdı. Genelde kontrolsüzdü. Bu festival sırasında benim elemanlarıma da çok kötü davrandı, zaman zaman hakarete varan tavırları oldu. Ben de konuşmamız gerektiğini düşündüm. AKM'ye gittim ve lobide konuşmaya çalıştım. 'Sen kimsin, ben festival başkanıyım, nasıl benimle konuşursun' diyerek çok kaba davrandı. Antalya Kültür Sanat Vakfı Başkanı Erol İşbilir'i gördüm. Erol beyin odasına doğru yürürken, diğer koridor kapısından Engin bey girdi, koşarak ve çığlıklar atarak üzerime geldi. O an gerçekten çok korktum. Travma denen şeyin ne olduğunu o an anladım. Bana doğru tekmeler, yumruklar savurmaya başladı, bir yandan da küfür ediyordu. Herkes arkasından koşmuş tutmaya çalışıyordu. TÜRSAK Genel Müdürü Sevinç Baloğlu ise kulağıma 'lütfen festivali berbat etme' diyordu. O an yumrukların bana ulaşmadığını düşünmüştüm, sabah kollarımda ve sırtımda morluklar vardı. Hakkımı sonuna kadar arayacağım."

  KONUŞULANLAR
  ----------------------------

  * Fadik Sevim Atasoy, ünlü aktör Donald Sutherland'ın oğlu Rossif Sutherland'la yakınlaşması da festivalin ikinci aşk dedikodusu oldu. Atasoy ile Sutherland'ı, Antalya'daki turisttik yerleri el ele dolaşırken görenler bile var.

  * Sheraton Otel'de kalan kadın yönetmen Handan İpekçi, festivalin ilk günlerinde yan odasında yaşanan ve bitmek bilmeyen kavga sebebiyle yönetimi arayarak odasını değiştirmek istedi. Edinilen edilen bilgiye göre İpekçi'nin yan odasında Fono Film'in yöneticilerinden biri kalıyordu.

  * Festival öncesi en iddialı film olarak 'Yaşamın Kıyısında' gösteriliyordu. Filmin gösteriminden sonra "Çok iyi bir film ama onu bu kadar popüler kılan şey, Oscar adaylığı ve medya gücü" yorumları yapıldı. O andan itibaren de 'En İyi Film' için 'Mutluluk' ve 'Yumurta' daha şanslı gösterilmeye başlandı.

  * Ödül töreninde en büyük alkışı 'En İyi Yönetmen' dalında ödül vermek için sahneye çıkan Uğur Yücel aldı. Ancak Yücel'in saçı sakalının birbirine karışmış halini görenler şaşırdı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı