"Allah sorarsa Türkler iyi insanlar diyeceğim"

Hürriyet Haber
22 Ağustos 2014 - 11:20Son Güncelleme : 22 Ağustos 2014 - 11:25

İSKOÇYA’nın Glasgow şehrinde yaşayan psikoloji profesörü Thomas Donachie, “Allah bir gün bana sorduğunda Türkler iyi insanlar diyeceğim” dedi.

Yaklaşık 30 bin Türk’ün yaşadığı İskoçya’nın Tutor Üniversitesi psikoloji Profesörü Dr. Thomas Donachie’nin Türklerle tanışması hayli ilginç. Glasgow’da 15 yıl önce 3 Türk gencinin bir kıza tecavüz ettiği iddiaları şehirde ciddi infial uyandırır ve Türklere karşı boykot başlar. Yaşanan olay Donachie’nin Türklerle ilgili araştırma başlatmasına sebep olur. Glasgow’da yaşayan 2 Türk öğrenciyle tanışır. . Donachie, Türkleri zamanla tanır ve İskoçların Türklere karşı tutumunu düzeltmek için yerel kanallar aracılığıyla televizyon programları düzenler. Donachie’nin bu girişimi sonuç verir ve şehirde olaylar yatışır, Türkler hakkındaki kötü imaj zamanla düzelir.

Daha sonra Anadolu’dan İskoçya’ya gelen Türkler Glasgow’da kültür merkezi açmak ister. Satışa çıkarılan eski bir kilise için pazarlık yapılır. İhale şartlarına göre o şehirden birilerinin Türklere kefil olması gerekir. İskoç profesör düşünmeden kefil olur. Ve ihaleyi 800 bin Sterline Türkler kazanır. İhalenin ardından Türk Kültür Merkezi yetkilileri 700 bin Sterlin çakarabilir. Donachie ise ‘Ben Türklerin her şeyine kefil oldum’ 100 bin sterlin bağışlar. Şimdi Necip Fazıl Kültür ve Eğitim Vakfı’nın faaliyetlerini incelemek için Kahramanmaraş’a giden Donachie “Allah bir gün bana sorduğunda Türkler iyi insanlar diyeceğim” dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı