Gündem Haberleri

  Allah gecinden versin

  Hürriyet Haber
  10.08.2012 - 14:53 | Son Güncelleme:

  Muğla'da yangın söndürme helikopterinin düşmesi üzerine Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu AA'ya açıklamalarda bulundu. Haberin devamında ise ilginç bir detay yer alıyor. Ülkemizde çıkan bazı yangınlarda kasıt olduğunu vurgulayan Kurtulmuşlu bir örnek veriyor ve usta yazar Yaşar Kemal'i 'Rahmetli' ilan edip, 1953 yılında, o dönemlerde Türkiye'de çıkan yangınların nedenlerini bulmak için 53 gün boyunca yangın çıkan bölgelerde yaşadığını belirtti.

  VE ÖZÜR DİLEDİ

  Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, “Röportajda kullandığım 'rahmetli' ifadesi için sayın yazardan ve kamuoyundan özür diliyorum” dedi.

  Kurtulmuşlu, yaptığı açıklamada, dün gece boyunca Köyceğiz'de yangın söndürme helikopterinin düştüğü bölgede yapılan çalışmaları izlediğini belirtti.

  Bugün verdiği röportajda yorgunluktan kaynaklı olarak 'rahmetli' ifadesini kullandığını ifade eden Kurtulmuşlu, “Röportajda kullandığım 'rahmetli Yaşar Kemal' ifadesi için sayın yazardan ve kamuoyundan özür diliyorum. Sayın Yaşar Kemal'in kitabından daha önce de alıntı yapmış ve benzer sıkıntılar yaşamıştım. Yaşar Kemal beye Allah uzun ömürler versin. İstemeden rahmetli ifadesini kullanmışız” dedi.

  Kurtulmuşlu, “Ben, Yaşar Kemal'in “Orman Yangınlarında Elli Gün” adlı kitabından alıntı yaparak yangınlarının çıkış nedenlerini anlatmaya çalışıyordum. Yazar Yaşar Kemal ve kamuoyundan, yaşanan yanlışlık nedeniyle tekrar özür diliyorum” diye konuştu.

  İşte haberin tam metni;

  Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, “Helikopterin düştüğü Otmanlar bölgesinde istatistiki verilere göre bugüne kadar bine yakın orman yangını çıkmış” dedi.

   Kurtulmuşlu, Köyceğiz'in Otmanlar köyü yakınındaki Eğridere mevkisinde dün çıkan orman yangınına müdahale eden yangın söndürme helikopterinin düşmesi sonrasında, bölgede havadan inceleme yaptıktan sonra Ula'da helikopter pistine geldi.
   Helikopter pistinde AA muhabirine açıklamalarda bulunan Kurtulmuşlu, helikopterin düştüğü bölgede çıkan orman yangınının sebebinin mutlaka bulunması gerektiğini söyledi.

   Yangının çıkış nedeninin bulunması için ilgililere talimat verdiğini anlatan Kurtulmuşlu, “Yangının çıktığı Otmanlar bölgesinde birkaç kendini bilmez insan var. O bölgede yıllardır yangın çıkartmayı alışkanlık haline getirmiş insanlar var. Bu yangını insanlar çıkarmış” dedi.
   Türkiye'deki yangınların yüzde 90'ının insan kaynaklı olduğunu, bunların mutlaka önlenmesi gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, “Yangını çıkartan insanların yangınla elde etmek istediği şeye baksanız, bir incir çekirdeğini doldurmayacak basit menfaatler. Vatandaş onu bizden istese biz onu yaparız. Bu yangını çıkartanların bulunması için jandarma ve savcılığın gereğini yapacağına inanıyorum. Helikopterin düştüğü Otmanlar bölgesinde istatistiki verilere göre bugüne kadar bine yakın orman yangını çıkmış” diye konuştu.
   Kurtulmuşlu, helikopterin enkazının kaldırılmasının ayrı bir uzmanlık konusu olduğuna işaret ederek, “Helikopterin enkazı 'kaza kırım' dediğimiz bilirkişi çalışması sonrasında kaldırılacak. Enkazda sivil havacılık yetkilileri de çalışma yapacaklar. Olayda yaşamını yitiren 5 kişinin cenazesi İzmir Adli Tıp Kurumu'nda. DNA ve kimlik tespiti işlemleri biterse bugün öğleden sonra düzenlenecek törenin ardından cenazeler memleketlerine gönderilecek” diye konuştu.
   
  Helikopterin alçaktan uçtuğu iddiası
   
   Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, olayı gören işçilerin düşen helikopterin alçaktan uçtuğu, bu konuda yer ekiplerince helikopterin uyarıldığı yönündeki iddialar ile ilgili olarak, şunları söyledi:
   “Düşen helikopterin pilotları bu yörede 3 yıldır görev yapıyorlar. Kazada yaşamını yitiren pilotlar bana göre birer kahraman. Onlar, dünyanın farklı bir ülkesinden gelip bir ağacın bile yanmaması için hayatlarını feda eden insanlar. Bu olayın biraz da cesaretten olduğunu düşüyorum. Dün biz de o bölgede helikopterle uçtuk. Bunlar uzun yıllardır helikopter kullanan insanlar. Yangına müdahale ederken isabetli atış yapabilmek için mecburen alçaktan uçuyorlar. Yangın söndürme helikopteri pilotları, attıkları suyun yanan bölgeye isabet etmesi için, 'Görerek alçaktan uçuş' dedikleri olayı prensip haline getirmişler. Düşen helikopter, dünyanın en kuvvetli helikopterlerinden birisi. Farklı manevra kabiliyetlerine sahip bir helikopter.”
   
  “Orman yangınları ile mücadelede yüzden fazla şehit verdik”
   
   “Orman Genel Müdürlüğü orman yangınları ile mücadelede bugüne kadar yüzden fazla şehit verdi” diyen Kurtulmuşlu, şunları kaydetti:
   “Köyceğiz'de şehit olan arkadaşlarımızla şehit sayımız yüzün üzerine çıktı. Bunlar yangın ve görev şehitleri. Yangınla mücadele çalışmalarına katılan Rus pilotlar da yaşamını yitirdi. Bölgemizdeki yangınla mücadele çalışmalarına katılmak üzere Türkiye'ye doğru yola çıkan bir Rus helikopteri de Romanya'da düştü. Onları ve geçmiş yıllarda bu uğurda yaşamını yitiren tüm arkadaşlarımızı rahmetle anıyorum. Bildiğim kadarı ile bugüne kadar 6 Rus pilot Türkiye'de yaşamını yitirdi.”
   
  Orman yangınları
   
   Türkiye'nin farklı bölgelerinde, özellikle Hatay, İzmir ve Bodrum'daki yangınlılara dikkat çeken Kurtulmuşlu, orman yangınlarının çıkış saati, yeri ve farklı özelliklerini incelediklerini söyledi.
   Bazı yangınlarda kasıt olduğunu vurgulayan Kurtulmuşlu, “İzmir ve Bodrum yangınlarında kasıt olduğunu tespit ettik. Bu kasıt terör amaçlı değil. Bu yangınlar basit bir menfaati elde etmek kastıyla çıkartılmış yangınlar. Basınımız bu konunun üzerine gitmeli” dedi.
   Rahmetli Yaşar Kemal'in 1953 yılında, o dönemlerde Türkiye'de çıkan yangınların nedenlerini bulmak için 53 gün boyunca yangın çıkan bölgelerde yaşadığını belirten Kurtulmuşlu, “Yangınların çok adi, basit nedenlerle çıkartıldığını tespit etmiş. Yazar, 'Orman Yangınlarında 50 Gün' adlı eserinde bunları anlatmış. Yüzlerce basit nedenle yangın çıkartıldığını ifade etmiş” diye konuştu.
   Kurtulmuşlu, açıklamalarının ardından İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın'la birlikte helikopterle İzmir'e hareket etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı