GeriSeyahat Alkollü cep telefonu kullanımına dikkat
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Alkollü cep telefonu kullanımına dikkat

Alkollü cep telefonu kullanımına dikkat

Siz hiç aşırı içkili bir gecenin devamında eski ya da şu anki sevgilinizi arayıp, ertesi sabah ayılınca, pişmanlık duydunuz mu? Şimdi artık yaşlandık, akıllandık ancak bu tecrübeyi zamanında yaşamış birisi olarak ertesi sabah hissedilen pişmanlıkla karışık bundan sonra ne olacağını merak etme duygusunu iyi bilirim.

Avustralya’daki uyanık bir servis operatörü bu durumu görüp akıllıca bir uygulama piyasaya sürmüş. Bu uygulamaya göre, gece alkolü yüklemeye başlamadan 333’ün ardından yasaklamak istediğiniz numarayı ekleyip ara tuşuna basıyorsunuz. Servis sağlayıcı da bunu görüp, sizin numaranızdan yasaklı numaranın aranmasını sabah saat 6’ya kadar engelliyor. Yasaklanan numara başına küçük bir ücret alan servis sağlayıcı yolunu bulurken siz de sonradan yaşanacak bir dolu baş ağrısından kurtulmuş oluyorsunuz. Ola ki acil bir durum olur da yasaklı numarayı aramanız gerekirse 333CLEAR (333Temizle) yazıp arama yasağını kaldırabiliyorsunuz.

Avustralya’daki servis sağlayıcı, üşenmeyip bir de araştırma yapmış. Araştırmaya göre:

Avustralya’da kafayı bulan vatandaşların yüzde 95’i sonradan pişman olacakları aramalar yapmışlar.

Bu aramaların yüzde 30’u eski sevgililere, yüzde 19’u mevcut sevgililere yapılmış.

Gece sıkı içenlerin yüzde 55’i sabah kalkınca ilk iş olarak telefonun hafızasından gece kimi aradıklarını kontrol etmişler.

Güzel bir uygulama. Gördüğünüz gibi servis sağlayıcılar her gün yepyeni, enteresan uygulamaları birer birer devreye alıyorlar. Yine çok enteresan, sizi zor durumlardan kurtarmaya yarayan bir uygulamayı da yazacaktım, ancak editörden her sayıda limitimizi aşıp uyarı aldığımızdan başka bir sefere.
Batuhan Okur batuhanokur@hurriyet.com.tr

Yorumları Göster
Yorumları Gizle