Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Alkollü araç kullanmayın

  Hürriyet Haber
  11.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.02.2000 - 00:01

  ÜLKEMİZDE meydana gelen pek çok kazanın nedeni, alkollü olarak araç kullanmaktır. Alkol alan kişilerin vücudunda, oksijen miktarı azalır ve beyine yeteri miktarda oksijen gitmez ve böylece fonksiyonlarını yitirmeye başlar.

  Alkol, yorgunluk ve dikkat azalmasına yol açar. Kişinin denge, görme ve işitme gibi fonksiyonları da azalır. Kas kotrolü, dikkat reaksiyonu süresi gibi çok önemli duyu ve kontrol kabiliyetleri yavaşlar. Alkol, sürcülerde yüksek hız ve tehlikeli manevra yapma isteğini artırır.

  Bu tür davranışlar, sürücünün hata ve kaza yapma oranını yükseltir, kendi güvenliği ile birlikte yolu kullanan diğer sürücü ve yayalar için tehlike oluşturur.

  Alkollü araç kullanan ve kontrollerimizde ekiplerimiz tarafından tespit edilen sürücüler hakkında, 2918 sayılı kanunun 48/5 maddesinde belirtilen hükümler uygulanır. Sürücü hakkında suç ve ceza tutanağı tanzim edilerek ilgili mahkemelere sevk edilir.

  24 SAAT KONTROL

  Ayrıca, alkollü olduğu saptanan yabancı sürücü belgesine sahip, Türk vatandaşları veya yabancı uyruklu sürücülerin belgeleri de, yasa hükümleri doğrultusunda geri alınıp, para cezası uygulanır.

  Geri alınan sürücü belgeleri, bir yazı ekiyle, doğrudan Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk Hukuk ve Emlak Genel Müdürlüğü'ne gönderilir. Böylece Trafik Hizmetleri Başkanlığına da bilgi verilerek, sürücüye, belgelerinin sözü edilen prosedür çerçevesinde çalışma veya oturma izni bulunan ülkeye gönderileceği açıklanır.

  İlimiz sorumluluk alanları dahilinde de, Bölge Trafik ekipleri olarak, alkollü araç kullanan sürücüler üzerinde, 24 saat kontrollerimiz devam etmektedir.

  Alkolün felaket getirdiğini bir kez daha belirterek, tüm sürücülere kazasız yolculuklar dileriz.

  Konuk Yazar

  Murat ÇEVİK

  Antalya Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Ekipler Amiri

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı