EDİRNE HABERLERİ

''Alkollü araç kullanmayın''

AA / Gökhan Zobar
29.02.2016 - 15:20Son Güncelleme :
AA / Gökhan Zobar

EDİRNE (AA) - Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Erbey Kılıç, alkollü araç kullanan sürücülere uygulanan cezaların arttığını belirtti.

Kılıç, gazetecilere yaptığı açıklamada, sürücülere bazı uyarılarda bulunarak alkollü şekilde trafiğe çıkmamalarını istedi.

Trafik cezalarının arttığına dikkat çeken Kılıç şunları kaydetti:

''Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü araç kullanmak, hususi otomobil dışında kalan diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü araç kullanmanın cezası, 1 defada 844 lira, 2. seferde bin 58 lira 3 ve 3’ten fazla seferde bin 698 lira oldu. Geriye doğru beş yıl içinde; 1. defada 6 ay, ikinci defada 2 yıl ve üç ve daha fazlasında ise 5’er yıl belgeleri geri alınır. Bu maddeye göre belgeleri 2 yıl süreyle geri alınan sürücüler sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine, beş yıl süreyle geri alınan sürücüler ise psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar. Sürücü belgesini geri almak için bu muayeneden geçip cezaların ödenmesi gerekiyor. Kısacası alkollü araç kullananlara af yok.''

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden ''Alkollü araç kullanmayın'' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Şubat 2016 tarihinde saat 15 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ''Alkollü araç kullanmayın'' haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı