"Osman Müftüoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Osman Müftüoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Osman Müftüoğlu

Alkolden uzak durun!

Alkol en zararlı içeceklerden biri, hatta birincisi ama ‘sosyalleşme’ amacıyla da kullanılması nedeniyle tüketiminde ciddi bir artış var.

Çoğu kişinin “Azıcık rahatlayayım, stresten, gerginlikten bir parça kurtulayım” ya da “Keyfim, neşem yerine gelsin” diye zaman zaman başvurduğu “bir-iki bardak” kaçamağı farkına varmadan artırabildiği iyi biliniyor.
Hele bir de ruhsal bazı sorunlar da varsa ve alkol kullanmak “bir şeyleri unutmak ve teselli aramak” gibi bir çözüm aracı haline getiriliyor ise işte o zaman işin tadı iyice kaçıyor.
Bundan 30-40 yıl önce tıp dünyasında “Alkol sağlığa iyi gelir” gibi bir tavsiye yoktu! “Ilımlı alkol kullanmak sağlığa iyi gelir” gibi saçma sapan öneriler son yıllarda giderek sıklaştı. Bir kadeh alkollü içeceğin sakinleştirdiği, kan basıncını dengelediği, stresi azalttığı, dahası bazı alkollerin (mesela şarabın) içerdikleri antioksidanlar nedeniyle damar sağlığına iyi geldiği, belleği koruma, kalbi destekleme gibi konularda işe yarayabildiği de yazılıp çizilince alkol tüketimi daha da arttı.
Eldeki verilere göre bir ölçü orta sertlikte alkolün, örneğin kadınlar için bir kadeh, erkekler için iki kadeh şarabın sağlığa zararı olmayabilir ama binlerce yıl söylenen o ünlü Çin atasözü geçerliliğini bugün de koruyor: “Birinci kadehi insan içer. İkinciyi kadeh içer. Sonrasında kadeh insanı içmeye başlar.”
Kısacası; alkol, dikkatle ve ölçülü tüketilmediği zaman sağlığınıza zarar veren önemli kimyasallardan biri olma özeliğini bugün de koruyor.

Alkol ve gerçekler

- Alkol kadınlarda meme, erkeklerde prostat kanserine yakalanmayı kolaylaştırıyor. Şarap içen kadınlarda meme kanseri sıklığı artıyor.
- Fazla alkol kullanımı karaciğer kanseri sıklığını artıyor.
- Kronik alkol kullanımı beyni ve sinirleri tahrip ediyor.
- Alkol pankreatit ataklarını sıklaştırıyor.
- Karaciğer yağlanması, iltihaplanması ve sirozun en önemli nedenlerinden biri de alkoldür.
- Alkol, kilo sorununu da tetikliyor.
- Gençlerde enerji içecekleri ile alkolün birlikte tüketilmesinin çok daha riskli sonuçları var.

Doktorlar endişeli

Gastroentoloji uzmanları, alkole bağlı karaciğer iltihaplanması ve alkolle ilişkili siroz sıklığında bir artış olduğunu söylüyor, bu gelişmeden ciddi ölçüde endişe duyuyorlar.  Alkol yalnızca karaciğere zarar vermiyor. Hazım sisteminin her noktasına olumsuz etkileri var. Özellikle mide fazla miktarda alkolle karşılaştığı zaman sorun çıkarmaya başlıyor. Fazla miktarda alkol kullanımının tehlikeli bir zararı daha var: “Kanser!” Fazla miktarda alkol tüketen kadınlarda meme kanserine, erkeklerde prostat kanserine daha sık rastlanıyor. Alkol tüketiminin artışı ile karaciğer kanseri arasında da belirgin bir ilişki var. Fazla miktarlarda alkol kullananlarda yemek borusu, mide, kalın bağırsak ve pankreas kanserine daha sık rastlanıyor.

Ne kadarına izin var?

Alkol her yaş için tehlikeli bir kimyasal. Günlük dozu kesinlikle düşük tutulmalı. Bir günde alınan alkol miktarı kadınlarda 20, erkeklerde 40 gramı kesinlikle aşmamalı. Şunları aklınızda tutmaya çalışın: Bir bardak şarapta 10, bir bardak rakı, viski, cin, votkada 30 gram alkol bulunuyor. Özellikle karaciğer hastasıysanız, gastritiniz, ülseriniz varsa, reflü sorunundan yakınıyorsanız, sarılık geçirmişseniz alkolden kesinlikle uzak durmanız lazım.

X