Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Alkol yasası ne getiriyor

10 Haziran 2013 - 20:56Son Güncelleme : 10 Haziran 2013 - 20:58

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı Alkol düzenlemesi yasası ne getiriyor. Hayatımızda ne değişecek.

YASA NE GETİRİYOR

*Alkollü içkiler 22:00 ila 06:00 saatleri arasında perakende olarak satılamayacak.

*Bu kanun kapsamına giren ürünlerin perakende veya açık olarak satışının yapıldığı yerler ile örgün eğitim kurumları ve dershaneler, öğrenci yurtları ve

ibadethaneler arasında kapıdan kapıya en az yüz metre mesafenin bulunması zorunludur. Bu fıkradaki mesafe şartı turizm belgeli işletmeler için uygulanmaz.

*Alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun, reklamı ve tüketicilere yönelik tanıtımı yasaklanıyor. Bunları özendiren, teşvik eden kampanya, promosyon ve etkinlik yapılamayacağı hükme bağlanıyor.

*Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilemeyecek.

*18 yaşın altındakilere içki satışı yapılamayacak. On sekiz yaşını doldurmamış kişiler, alkollü içkilerin üretiminde, pazarlanmasında ve satışında çalışamayacak.

*Alkollü içkiler, sunum izni verilen yerlerde açık olarak tüketilebilmekle birlikte, tesis sınırları dışında tüketilmek üzere satışı yapılamayacak. (Piknikte, parkta, kır ve köy düğününde içki tüketiminin bu hükümle yasaklanacağı  yorumu yapılıyor.)

*Alkollü içkiler işletme dışından görülecek şekilde perakende olarak satılamayacak.

*Tıpkı sigara gibi, alkollü içkilerin ambalajı üzerine zararlarını belirten Türkçe yazılı uyarılar veya mesajlar konulacak.

*Meskun mahaller ve konaklama yerleri hariç olmak üzere, otoyollarda ve devlet karayollarındaki yapı ve tesislerde alkollü içki satışına ve tüketimine izin verilmeyecek.

*Öğrenci yurtları, sağlık hizmeti verilen yerler, spor müsabakası yapılan stadyum ve kapalı spor salonları, her türlü eğitim ve öğretim kurumları, kahvehane, kıraathane, pastane, bezik ve briç salonları ile akaryakıt istasyonlarının mağaza ve lokantalarında alkollü içkilerin satışı yapılamayacak.

YASAYA NEDEN İTİRAZ EDİLİYOR?

*Yasanın en fazla itiraz edilen maddesini alkolün perakende satışının 22.00 ile 06.00 saatleri arasında yasaklanması oluşturuyor.

*Yasaklara uymayanların ürünlerinin kamuya geçirilmesi bir başka itirazı oluşturuyor. Örneğin içki şişesinin üzerine uyarı yazısını koymayanların şişelerine el konulacak.

*İşletme üçüncü bir kişiye satıldığında ya da markasını değiştirdiğinde içki satış ruhsatını, yani kazanılmış hakkını kaybedecek ve yeni sınırlamalar çerçevesinde başvuru yapmak zorunda kalacak.

* Yol kenarlarında içki satışının yasaklanmasını da içeren düzenlemenin, yol kenarındaki çok sayıda plajda da içki satılamaması sorununa neden olacağı ileri sürülüyor.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 10 Yorum }
 • mimi aslan 11.6.2013 02:12:23
  zaten 100 metrede bir cami/medrese/piknik/park/tesis/okul/ ogrenci yurdu/otoyol/pastahane/saglik ocagi vs olduguna gore..... artik alkol satilan yerlerin sayisi da erozyona ugramis bile...lutfen nerede icebilirizin listesini bir zahmet bildiriverin....
 • serjao santa 11.6.2013 00:37:16
  BEYLER BU AKSAM HEPINIZI SAAT 22 SONRA BOGAZA KARSI RAKI ICMEYE DAVET EDIYORUM,MEKAN SARIYER DENIZ KENARI !
 • serjao santa 11.6.2013 00:34:31
  BUYURUUUUUUN SOGUK CAMLICA GAZOZUNA !!
 • serjao santa 11.6.2013 00:33:42
  CAMLICA GAZOZU SATMAK SEBESTMI ,BEN ANKARADA GAZOZ SATMAK ISTIYORUM !!
 • me dev 10.6.2013 23:36:35
  Yasayı okuma denen özellik yok bizde ne yazık ki, halbuki genel tabirle içilmesine karışılan hiç bir durum yok yasada tamamen satışa yönelik.. şimdi bu duruma bilinçsizce laf edenlerin özür dileme zamanıdır bence buda erdemlik gerektirir... LÜTFEN YASALARI HAKKIYLA OKUYALIM VE BİLİNÇLENELİM ÖNCE...
 • Alper Akpınar 10.6.2013 21:36:14
  Ben de tam 22:00 de başlıyordum içmeye. Nasil olacak? Stokta sevmiim.
Sayfa Başı
Haberleraöf sonuçlarıaöf sınav sonuçlarıaöf sınav sonuçları açıklandı mıAöf Final Ne ZamanMezopotamyayol üzeri lezzet duraklarıyolculukta yemek