Ege Haberleri

EGE

  Alkol yasağı kalktı turizmci bayram etti

  Burcu TANER, (DHA)
  28 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 27 Mayıs 2011 - 20:41

  Danıştay’ın, Alkol Yönetmeliği’nin 24 yaş altına içki satışını engelleyen maddesini iptali, “Bunu turiste nasıl anlatırız diye düşünen” turizmcileri sevindirdi.

  DANIŞTAY 13. Dairesi, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun geçen ocakta çıkardığı yönetmelikte yer alan “Hacmi 20 cl ve altında ambalajlardaki alkollü içkilerin bakkal ve marketlerde satılamayacağı” ve “Çocukları ve gençleri hedef alan veya bu kişilerin ilgi alanına giren etkinliklerde alkollü içki satılamayacağına” ilişkin hükümlerinin yürütmesini durdurdu. Alkollü içki reklamında hedef kitle konusunda seçici olunması gerektiğini vurgulayan Danıştay 13. Dairesi, 18 yaş altına alkol satılamayacağını, dolayısıyla sınırın 24 değil, 18 yaş olduğunu belirtti.
  Sektöre darbeydi
  Karar turizmcileri sevindirdi. Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamacılar Birliği Başkanı Mehmet İşler, o dönemde de konuyla ilgili fikirlerini açıkladıklarını hatırlattı, şöyle dedi: “18 yaşında evleniliyorsa, oy kullanılıyorsa, silah ruhsatı alınıyorsa, kamu işleri yapılabiliyorsa bu yasağın neye hizmet ettiğini sorgulamıştık. Turizmin göbeğinde bunu tur operatörlerine nasıl anlatacağımızı düşünüyorduk. 23 yaşındaki bir turiste içki satılamayacağını mantıklı gerekçelerle anlatmak bizler için çok zordu. Bu, kesinlikle sektöre darbe vuran bir karardı. Danıştay’ın verdiği karar bizleri rahatlattı.”

  BEKLENTİLER DAHA FAZLA

  Türkiye Şarap Sanayicileri Derneği Başkanı Coşkun Güner ise bunun her şeye rağmen iyi bir adım olduğunu, ancak beklentilerinin daha fazla olduğunu dile getirdi. Diğer yandan, bu tür durumlarda hukuki yolların açık olduğunu bilmenin kendilerini umutlandırdığını belirten Güner, “Yönetmelikteki iki maddenin durdurma kararı başlangıç için kötünün iyisidir. Biz hala sektörümüzün gelişimi adına pozitif bakıyoruz. Rekabetçiliğimizin artması için teşvik edilmemiz gerekiyor” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı