Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Alkol haram, Sirozlu hastayı tedavi etmem!

  Hürriyet Haber
  09.10.2007 - 10:29 | Son Güncelleme: 09.10.2007 - 10:23

  Müslüman tıp fakültesi öğrencileri alkol kaynaklı ve seks yoluyla bulaşan hastalıklar hakkındaki derslere girmeyi reddediyor

  THE SUNDAY TİMES'IN HABERİ İÇİN TIKLAYIN

  İngiltere'nin en büyük süpermarket zincirlerinden Sainsbury’de çalışan Müslüman kasiyerlerin alkol ve domuz ürünlerine dokunmayı reddetmesinin ardından ülkede tıp fakültelerinde de benzer bir kriz yaşanıyor. The Sunday Times’ın haberine göre, bazı Müslüman tıp fakültesi öğrencileri alkol kaynaklı ve seks yoluyla bulaşan hastalıklar hakkındaki derslere girmeyi reddediyor. Bazı Müslüman öğrenci ve stajyer doktorların da karşı cinsten olan hastalara bakmak istemedikleri kaydedildi. Haberde, bir erkek öğrencinin mezuniyet sınavında bir kadın hastayı muayene etmeyi reddettiği iddiasına da yer verildi. Haberleri doğrulayan İngiltere Tabipler Birliği öğrencilerden kendilerine, ’alkol ve seks ile ilgili hastalıkları öğrenmeden doktor olmanın yolunu açmaları’ için talep geldiğini açıkladı.

   İSLAM DERNEKLERİ TEPKİLİ

  Her iki kurum da gelişmeleri endişeyle izlendiklerini belirtirken, ülkedeki Müslüman dernekler de öğrencilere karşı ayaklandı. Öğrencilere destek vermeyeceklerini duyuran Müslüman Doktorlar Federasyonu ve İngiltere İslam Konseyi, öğrencilerin çok ileri gittikleri belirterek şu ifadeleri kullandı: “Artık bu kadarı da fazla! Hz. Muhammed bile ’Büyücülüğü öğrenin ama kullanmayın’ demişti. Alkolü, seksi ve kürtajı ne kadar iyi öğrenirseniz bunlara başvurmanın kötülüklerini de o kadar iyi anlatırsınız.”

  Öte yandan Sainsbury, eczanelerdeki Müslüman çalışanların doğumu önleyen ertesi gün haplarını satmayı reddettiğini doğruladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı