Gündem Haberleri

  Aliyev: Son 9 aydaki ekonomik gelişme yüzde 30'a ulaştı

  A.A.
  17.10.2007 - 14:43 | Son Güncelleme:

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülke ekonomisinin sürekli büyüme ve gelişme süreci içinde olduğunu belirterek, “Son 9 aydaki ekonomik gelişme yüzde 30'a ulaştı” dedi.

  Tahran'daki Hazar zirvesinden Nahcivan'a geçen Aliyev, Nahcivan Devlet Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, gelecek yıl kamu yatırımlarının 9 milyar manat (yaklaşık 13 milyar YTL) olarak gerçekleşeceğini, 2008 bütçesinde sadece eğitim için 1 milyar dolar tahsis edildiğini kaydetti.

  Cumhurbaşkanlığı görevine başladığından bu yana ülkede 610 bin yeni iş yeri açıldığını, çalışma amaçlı yurt dışına gidişin azaldığını ve bir sure sonra ülkede işçi sıkıntısı ortaya çıkacağını ifade eden Aliyev, “Azerbaycan halkı barış, refah ve istikrar içinde yaşamalı, bunun için gerekli tüm olanaklara da sahip” diye konuştu.

  Aliyev, daha sonra Aras nehri üzerinde İran ile sınır geçişinde kullanılacak Şahtahtı-Poldeşt köprüsünün açılışını yaptı.
  Aliyev, açılış törenine katılan İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Perviz Davudi ile birlikte köprüden yürüyerek sınırı geçti.

  Başta ulaştırma ve ekonomik ilişkiler olmak üzere ikili ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağı ifade edilen köprünün kurulmasıyla ilgili protokol, iki ülke yetkililerince 2003 yılında imzalanmıştı.

  ENFLASYON

  Öte yandan, petrol ve doğal gaz ihraç eden bir ülke haline dönüşen Azerbaycan'da bu yılın Ocak-Eylül dönemi enflasyonu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 düzeyinde gerçekleşti.

  Azerbaycan Devlet İstatistik Komitesi'nin hesaplamalarına göre, bu süredeki fiyat artışı gıda ürünlerinde yüzde 16, gıda dışındaki eşyalarda yüzde 10,3, hizmet sektöründe ise 24,6 oldu.

  Ekonomik alanda çalışmalar yapan Bakü'deki İktisadi İncelemeler Merkezi Başkanı Gubad İbadoğlu, aynı dönemdeki enflasyonun ortalama yüzde 19,88 olarak gerçekleştiğini ifade etti.

  Çalışmaları kapsamında enflasyonun Bakü başta olmak üzere kentlerde yüzde 20,53, kırsal kesimlerde ise yüzde 19,05 olarak tespit ettiklerini anlatan İbadoğlu, en fazla artışın yüzde 35,84 ile hizmet sektöründe görüldüğünü kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı