Dünya Haberleri

DÜNYA

  Aliyev Rusya'da Medvedev'le buluştu

  Hürriyet Haber
  24 Kasım 2009 - 18:02Son Güncelleme : 24 Kasım 2009 - 18:02

  Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya'nın Ulyanovsk kentinde eski Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'ın adının verildiği meydanın açılışına katıldı.

  Rus haber ajansları, iki liderin açılışını yaptığı meydanın hemen yanında, Haydar Aliyev'in bu yıl yapılan heykelinin de bulunduğunu kaydetti.
  Rus İtar-Tass ajansı da Medvedev ve Aliyev'in, meydanın açılış töreninin ardından, Volga nehri üzerinde inşaatı tamamlanan yeni köprünün açılışını yaptıklarını duyurdu.

  Medvedev, yaptığı açıklamada, bu köprünün yapılması talimatının da Haydar Aliyev tarafından verildiğini belirterek, "Bu köprünün inşaatı 1980'lerin başında başladı. Dönemin SSCB Bakanlar Konseyi Birinci Başkan Yardımcısı olan Haydar Aliyev, bu köprünün yapılması kararına doğrudan kendisi dahil oldu" dedi.

  Azerbaycan'ın bugünkü Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in bu açılışa katılmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Medvedev, "Köprünün inşaat süreci 20 yıl boyunca çeşitli aksamalara uğradı ancak son zamanlarda çabalarımızı buna yoğunlaştırdık ve sonuca ulaştık" dedi.

  Köprünün, Rusya'nın Urallar bölgesi ve Sibirya bölgesini birbirine bağladığını söyleyen Medvedev, "Bu emsalsiz bir köprü. Böylesine büyük bir köprü ülkemizin genişliğini ve basit sorunları bile zorlukla çözdüğümüzü ama sonunda çözdüğümüzü gösteriyor" diye konuştu.
  Haydar Aliyev'in SSCB Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı olduğu dönemde o bölgede sadece trenlerin geçtiği demir bir köprü bulunuyordu. 1983 yılında köprünün altında geçen bir yolcu vapuru köprüyü tutan direklerden birine çarpmış, o sırada köprüden geçen yük trenindeki malzemeler vapurdaki yolcuların üzerine düşmüştü. Kazada, vapurun özellikle çoğunluğu üst katında olmak üzere 176 kişi
  hayatını kaybetmiş, köprü de ciddi hasar görmüştü.

  Aliyev, dönemin Sovyet yönetimi tarafından bizzat kazayla ilgili olarak bölgeye gönderilmiş ve buradaki incelemeleri sonucunda, açılışı bugün yapılabilen 6 kilometre uzunluğundaki köprünün yapılması kararını aldırmıştı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı