Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aliyev GATA'ya yattı

  Hürriyet Haber
  18 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 18 Ocak 1999 - 00:01

  Azerbaycan'ın 75 yaşındaki Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in aniden fenalaşması korkuttu. Cumhurbaşkanı Demirel, bronşit tanısı konan Aliyev için Bakü'ye sağlık ekibi gönderdi. Türkiye'ye getirilen Aliyev GATA'da tedavi altına alındı.

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, önceki gün yakalandığı soğuk algınlığının ardından dün aniden ağırlaşınca hem Türkiye, hem de Azerbaycan'da büyük heyecana neden oldu. Ateşi 38.2'ye çıkan 75 yaşındaki Aliyev için Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel GATA'dan uzman bir ekiple iki uçağı derhal Bakü'ye yolladı. Aliyev doktorların isteği üzerine acilen Ankara'ya getirilerek GATA'da tedavi altına alındı.

  DOKUZ YILDIR DOKTORSUZUM

  Aliyev'i dün Türkiye'ye gelişinde Esenboğa Havaalanı’nda Cumhurbaşkanı Demirel karşıladı. Alanda basın mensuplarına görüntü çektirilmedi. Daha sonra Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne Demirel'in arabası ile gelen Aliyev burada Demirel'le el ele birlikte basının karşısına çıktı.

  Azerbaycan'da dokuz yıldır doktorsuz yaşadığını belirten Aliyev şunları söyledi:

  ‘‘Önceki akşam rahatsızlandım. Grip olmuşum. Süleyman Bey derhal iki uçak gönderdi. Geldiler, ama Allaha şükürler olsun bende tehlikeli bir şey yoktu. Dokuz yıldır doktorsuzdum. ‘Gelin bir muayene edelim' dediler. Ben de geldim. Bu fırsat sayesinde dostum Süleyman Demirel ile görüşüp sohbet ettik. Birinci meseleleri konuştuk. Herhalde 3-4 gün sonra beni bırakırlar.’’

  Cumhurbaşkanı Demirel de Aliyev’in sağlıklı olduğunu belirterek, ‘‘Doktorlar gitti Sayın Aliyev'i getirdiler. Önemli değil, ispatı vücud ettik. Hastanede bir check-up geçirilecek. GATA övündüğümüz bir hastane birkaç günde her şey düzelir’’ açıklamasını yaptı.

  GÖREV ALESKEROV'DA

  Aliyev'in ani rahatsızlığı Azerbaycan yönetim kademelerinde büyük telaşa yol açtı. Aliyev'in oğlu Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi Başkanı İlham Aliyev'in yanı sıra Parlamento Başkanı Murtuz Aleskerov, Başbakan Artur Rasizade, bakanlar ve milletvekilleri Aliyev'in kaldığı başkanlık ikametgahına geldiler. Aliyev'in sağlık durumunun bozulması nedeniyle ülke yönetimi Anayasa gereği Parlamento Başkanı Murtuz Aleskerov'a geçti. Aliyev görevini sürdüremezse Aleskerov Anayasa'ya göre 3 aylık bir dönem için cumhurbaşkanlığı görevini üstlenecek. 3 ay içinde yeni cumhurbaşkanı seçilecek.

  YOĞUN TEMPO

  75 yaşındaki Haydar Aliyev, devlet başkanı koltuğuna oturduktan bu yana ilk kez hastalandı. Doktorlar Aliyev'in yoğun çalışma temposu sonucu yorgun düşerek bronşite yakalandığını, ardından da hastalığın kalbine vurduğunu belirtiyorlar. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise Aliyev'in sağlık durumunun iyi olduğu, sadece bazı test ve tahliller için Türkiye'ye geldiği bildirildi. Açıklamada Aliyev'in bir rahatsızlık geçirdiğinin öğrenilmesi üzerine, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in konsültasyon yapmak üzere bir Türk doktor heyetinin Bakü'ye gönderilmesi talimatı verdiği de hatırlatıldı.

  Hastaneye el ele geldiler

  Rahatsızlığı nedeniyle Türkiye'ye getirilen Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev'i Esenboğa Havaalanı'nda Cumhurbaşkanı Demirel karşıladı. Alanda basın mensuplarına görüntü çektirilmedi. Daha sonra Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne Cumhurbaşkanı Demirel'in arabası ile gelen Aliyev burada Demirel'le el ele basının karşısına çıkarak, grip olduğunu, endişe duyulacak bir durumun bulunmadığını söyledi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı