« Hürriyet.com.tr

Alışverişin 3 farklı rotası

Türkiye’deki sokak mağazacılığı ve butik kültürü, yerini AVM dikmeye bıraktı. Peki dünyanın önemli merkezlerinde trendler neler? Nerelere gidiliyor, nerelerden ne alınıyor? İşte Roma, Paris ve Dubai’deki gidilesi, görülesi alışveriş noktaları...

Hürriyet Haber
X

Stil sahibi Roma

Dünyanın en muhteşem kentlerinden birine, Roma’ya seyahate hazırlanıyorsunuz. Hangi müzeleri, tarihi alanları, kiliseleri gezeceğiniz konusunda tonlarca bilgi var. Peki ya, aralardaki alışveriş molaları? Antika eşyalar, gravürler ya da tasarımcı butikleri için gitmeniz gereken adreslere göz atın.
1) Via Condotti: İspanyol Merdivenleri ve onu dik kesen ana cadde Via Del Corso arasındaki alanda, yani birbirlerine paralel giden Via Condotti, Via Frattina ve Via Borgognona üzerinde moda devlerinin butikleri sıralanıyor. Fendi, Valentino, Prada, Armani, Cavalli, Gucci... Ne ararsanız var. Butikler, kentin mimarisiyle tezat oluşturmayan bir şekilde küçük sokaklara sıralanmış biçimde.
2) Piazza Navona: 15’inci yüzyılda kurulan ve eski şehirde yer alan Navona caddesi ve çevresinde bulunan Via del Governo, Via Giulia üzerinde ve Piazza del Poppolo indirimli tasarımcı mağazalarıyla dolup taşıyor.
3) Campo dei Fiori: Kentin en eski pazar alanı 140 yaşında. Buradaki ürünler, geleneksel alışveriş anlayışından biraz daha farklı. Sabah semtte pazarlar kuruluyor. Taze, organik ürünler ve çiçekleri satışa sunuluyor. Bunun yanında antika eşyalar, küçük hediyelik objeler ve gravürleri de bulmak mümkün. Pazar sabahları kapalı.
4) Via Nazionale: Tatilden dönerken birkaç parça almayı düşünüyor ancak servet ödemek istemiyorsunuz. O zaman Via Nazionale ve çevresine göz gezdirin. Semtte bir çok hesaplı ayakkabı markası yer alıyor. Furla, Max &Co, Stefanel gibi havalı hazırgiyim mağazaları da var.
5) Castel Romano Designer Outlet: Roma içinde 4 tane alışveriş merkezi var ama hesaplı ürünler bulmak zor. Ancak kent dışında outletleri bulmak mümkün. Roma’ya 25 kilometre mesafedeki outlet buna bir örnek. Dolce&Gabbana, Ferre, Guess, Diesel gibi 100’den fazla mağazayı barındırıyor.

/images/100/0x0/55eb1402f018fbb8f8a99993

Moda merkezi Paris

Modanın merkezinde alışveriş haritası, bölgelere ayrılıyor. Ortak noktaları, hepsi çok elegan, çok şık.
1) Rue du Faubourg Saint-Honoré: Hermès, Saint Laurent, Lanvin gibi tasarım dünyasının efsanelerinin butiklerinin sıralandığı bölgede, dünyanın en hip butiği sayılan Colette de bulunuyor.
2) Avenue Montaigne ve Avenue des Champs-Elysées:
Paris Moda Haftası’nda 1 metrekareye neredeyse 10 top modelin sığdığı Avenue Montaigne caddesinde Chanel ve Dior gibi mağazalar birbirleriyle moda savaşı veriyor. Aynı bölgedeki Champs-Elysées de ise Louis Vuitton gibi lüksün mihenktaşlarından mağaza zinciri Zara’ya kadar muhtelif bütçelere hitap edecek butikler bulmak mümkün.
3) Marais: Eklektik butiklerinin, antikacıların ve mimari tasarım atölyelerinin bulunduğu alan, hipster’ların tercihi. Place des Vosges’de antikacılar ve Rue des Rosiers’de niş modacıların  dükkânları bulunuyor.
4) Saint-Germain-des-Prés: Art-deco ürünler satan dekorasyon dükkânları, semt pazarları, vintage butiklerin yanı sıra, ünlü alışveriş merkezi Le Bon Marché de burada bulunuyor. Özellikle gurme bölümü insanı baştan çıkarıyor. Rue Saint-Andre’deki sahaflarda ise eski kitap ve posterlerin arasında kaybolabilirsiniz.
5) Boulevard Haussmann: 1895’te açılan Galeries Lafayette ve 1865’te açılan Printemps, bildiğimiz alışveriş merkezinden daha çok, büyük ölçekli çok şık butikleri andırıyor.

AVM cenneti Dubai

Eğer turistik seyahatteki en büyük önceliğiniz güneşlenme ve alışverişse, Dubai doğru adres. Şu aralar hava neredeyse 45 dereceye eriştiğinden, devasa AVM’leri turlamaktan başka alternatifiniz hemen hemen hiç yok. Ancak kenttekiler bildiğiniz gibi değil; içinde kayak merkezinden dev akvaryumlara, ne ararsanız var.
1) Dubai Mall: 1200 mağazasıyla dünyanın en büyük ve en çok ziyaret edilen AVM’si. 350 bin metrekarelik Dubai Mall’u bir günde tamamlayabilmek neredeyse imkansız. Aralarda alışverişe ara verip dev akvaryumu, olimpik buzpateni pistini ve markaların geçit yaptığı Fashion Avenue’yu mutlaka gezin.
2) Mall of the Emirates: Dubai Mall’un pabucunu dama attığı MOE’in en çekici unsuru, dev kayak pisti. İçinde her markayı yine her bütçeye uygun ürünü bulunduruyor. Ucuza alışveriş için birebir.
3) Deira City Center: Farklı bütçeler için alternatifler sunan bir mekân. Çoğu marka butik yerine ürünlerini standlarda sergilediği için, hesaplı ürünler de bulmak mümkün. Ünlü markalardan, 1 dolarlık hediyelik eşyalara kadar her şey burada. Yemek bölümü de dünya mutfaklarının
örnekleriyle dolu.
4) Wafi Center: Dünyanın en lüks markalarının bir araya toplandığı AVM’ye paraya kıyacaksanız gidin. Dubai’nin en şık, en havalı ürünlerini bir arada bulabileceğiniz alışveriş merkezi. Altın kaplama satranç takımlarından binlerce dolarlık özel dikim takım elbiselere, lükse dair ne ararsanız var. Vitraylarla, Mısır figürleriyle süslenen piramit biçimindeki çatılar ise görülmeye değer.
5) Burjuman Center: Lüks mağaza zinciri Saks Fifth Avenue’den tutun da, Mango’ya her kese için farklı butikler var. Zaten AVM, ‘tasarımcı cenneti.’ olarak da anılıyor.

Kaynak:

GezginGezgin
Dünyadaki 197 ülkenin tamamına ayak bastı
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
36 saatte Şanghay
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Yılbaşı tatilinizi geçirebileceğiniz en iyi 10 yer
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Erkeklerin gelin olduğu ilginç ada!
GezginGezgin
Noel Baba, Anadolu’nun selamını getirdim
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kuzey Işıkları'nı görebileceğiniz en iyi 6 yer