"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Alışveriş merkezlerinin sanata yararı var mı?

TÜRKİ-YE’de her ilde alışveriş merkezleri açılıyor.

Adları biraz daha zenginleştirildi son zamanlarda. “Alışveriş ve yaşam merkezleri” şeklinde anılıyorlar.

Gerçekten yaşam sözünün burada anlamı var. Çünkü gündelik yaşama dair ne varsa burada bulunuyor. Sinema, kitapçı, kırtasiyeci, kahvehane, yiyecek durakları, çocuklar için oyun alanları...

İşlevi yalnız bu kadar mı?

Hayır.

Bazı merkezlerde sergiler açılıyor, Türk resminin büyük ustalarının yapıtları yok elbette burada, ne var ki resimler hiç olmazsa oraya gidenlere görselliğin önemi konusunda bir uyarı görevi üstleniyor. Aslında alışveriş merkezleri en fazla ziyaretçinin olduğu galeriye dönüşüveriyor bu sergiler sayesinde.

Kapıdan girer girmez, resimle karşılaşıyorsunuz.

Alışveriş merkezleri sergilerin bulunması, sanatın yaygınlaşması, toplumda sanata ilgi uyandırılması için tahrik edici mekânlar.

Çünkü meraklısı, sanat yapıtlarını galerilerde, modern müzelerde görebilir, hususi oraya gider. Ama birçok kişi, alışveriş merkezine bir sanat eseri görmek, resme bakmak için gelmez.

Geldiği zaman eğer o mekânda bir heykel, bir resim varsa, o zaman ona bakar, gün olur bu ilgi yoğunlaşıp hususi galeriler veya müzelerdeki sergilere izleyici olarak gidebilir.

¡ ¡ ¡

AKMERKEZ, bu konuda öncülük yaptı. Şimdi yılda bir kez gerçekleştirdiği görsel etkinlikle sanatseverlerle buluşuyor. Onlardan yeni etkinliklerini heyecanla bekliyorum.

City’s’de, Toprak Galeri’de de resim sergisi gezilebiliyor.

Cumartesi günü Ataköy’de Airport Alışveriş Merkezi’nde Eski Türk Filmleri Afişleri’nden seçmeler sergisini gezdim.

1960, 1970, 1980’lerin afişleriydi çoğunlukla.

Muhsin Ertuğrul’un yönettiği ilk renkli Türk filmi Halıcı Kız’dan, Yılmaz Güney’in Arkadaş’ına, Susuz Yaz’dan Çiçek Abbas’a kadar beğendiğim, sevdiğim birçok filmin afişi vardı.

Seyrettiğim filmlerden bazı kareleri anımsadım, o yılların sineması üzerine çağrışımlar birbirini izledi.

Camekânların içine, film şarkılarının 45’liklerini de koymuşlardı. Ayrıca eski dönemin sinema çekim makineleri de bu sergideydi.

Çocukluğumda bu afişlerin yapılışını seyrederdim. Yurtdışından gelen afişlerdeki fotoğraflar alınır, yanına Türkçe yazılar konulurdu, adların yer aldığı afişler büyük bir emekle hazırlanırdı. Boyutları da bugünkülere oranla çok büyüktü.

Zaten şimdi bir alışveriş merkezinde birkaç sinema olduğundan, sadece küçük afişler kullanılıyor. Eskisi gibi afiş resimleyenler kalmadı ne yazık ki.

Afişlerin yer aldığı sergiyi gezerken, Türk sinemasının yıldızlarını da görmüş oldum.

Postere, afişe meraklı olanların görmesi gereken bir sergi. 15 Aralık 2009 tarihine kadar devam ediyor.

Peki siz önemli, sizi etkileyen bir afişi hatırlıyor musunuz?

Gezin sergiyi, mutlaka bulursunuz.

Genç kuşağın bu afişleri görmelerini isterim.

Bugünü değerlendirmek için dünü bilmek gerekiyor. 

¡ ¡ ¡

ALIŞVERİŞ merkezlerinin sanata yönelik işlevini daha fazla geliştirmesini dilerim.

 

X