Alışveriş merkezini savaş alanına çevirdiler

Siyamend KAÇMAZ/MOSKOVA, (DHA)
03 Aralık 2009 - 17:58Son Güncelleme : 03 Aralık 2009 - 18:00

RUSYA’nın başkenti Moskova’da 240 bin metrekare alana sahip Avrupa’nın en büyük alışveriş merkezi olan Zalatoy Vavilyon’un açılışına binlerce insan akın edince alışveriş merkezi savaş alanına döndü.

    

AVM'yi dağıttılar / Foto-Galeri

Günler öncesinden başlatılan reklam kampanyası ile açılışın yapılacağı gün, alışveriş merkezindeki ürünlerin çok ucuza satılacağı ve birçok ünlünün açılışta bulunacağı duyurulunca insan akınına uğradı. Açılışın bir saat gibi bir süre gecikmesi ise girişte bekleyen insanların artmasına ve sabırsızlanarak itişmelere neden oldu. Kapıların açılması ile harekete geçen insan seli, alışveriş merkezini bir anda savaş alanına çevirdi.

Özellikle alışveriş merkezinin ikinci katına çıkmak isteyen halk yürüyen merdivenlere yönelince itişmeler arttı ve ezileme tehlikesi geçirenler oldu. Devreye giren güvenlik görevlilerin insanların merdivenleri teker teker ve kontrollü çıkmalarını sağlamaya çalışması ise kargaşayı artırdı ve birçok insanın ezilmesine ve yaralanmasına neden oldu. Onlarca kişi ise havasızlıktan baygınlık geçirdi.

Olaya el koyan Moskova Tüketici Haklarından sorumlu yetkili ise, böyle bir olayın yaşanmasının çok üzücü olduğunu ve sorumluların kanun karşısında hesap vereceklerini belirtti.

Zalatoy Vavilyon adı verilen bu alışveriş merkezi aynı zamanda Rusya’da 2009 yılında açılan en büyük ticaret ve alışveriş merkezi olma özelliği taşıyor. 2 katlı alışveriş merkezinde birçok ünlü markadan oluşan 450 mağaza bulunurken, boş vaktini geçirmek ve eğlenmek isteyenler için de birçok sosyal faaliyet imkanı bulunuyor. Bunların başında 6 bin 200 metrekare alana sahip 14 salonlu sinema, çocuk ve gençlerin eğlenmelerine katkıda bulunacak 2 bin 500 metrekare alana sahip Fun City geliyor. Diğer taraftan, alışveriş merkezinin 7 bin 500 araç kapasiteli dev bir de otoparkı bulunuyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı