Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Alışveriş merkezinde güvenlikçiler yasadışı uygulama içinde’

  İSTANBUL (A.A)
  07 Ağustos 2006 - 12:09Son Güncelleme : 07 Ağustos 2006 - 12:09

  Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Bülent Deniz, derneklerine, bazı alışveriş merkezlerinde görev yapan güvenlik personelinin yasadışı uygulama içinde oldukları yönünde başvurular geldiğini belirterek, bu tür uygulamaları sona erdirmeyen alışveriş merkezlerini boykot edeceklerini bildirdi.

  Deniz, yaptığı yazılı açıklamada, her gün on binlerce kişinin ziyaret ettiği alışveriş merkezlerinin girişlerinde güvenlik önlemi alınmasının, tüketicinin can ve mal güvenliği için gerekli olduğunu vurguladı. Alışveriş merkezi yönetimlerinin, güvenliğe ilişkin önlemleri özel güvenlik şirketleri aracılığıyla yerine getirdiğini anlatan Deniz, şunları kaydetti:

  “Ancak bazı alışveriş merkezlerinde görev yapan güvenlik personelinin yasadışı uygulamalar içinde oldukları yönünde derneğimize başvurular ulaşmaktadır. Özel güvenlik firmaları ve personeli, 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun'a tabidir. Anılan yasanın getirdiği düzenlemeler içinde özel güvenlik personelinin üst ve çanta araması yapabileceğine dair bir hüküm bulunmadığı halde, bazı alışveriş merkezlerinde görev yapan güvenlik personelinin, alışveriş merkezine gelen tüketicilerin üst ve çanta aramasını yaptıkları, bu uygulamaya tepki gösteren tüketicilerin alışveriş merkezine girişlerini engelledikleri gözlemlenmektedir. Tüm uluslararası ve ulusal mevzuatta yargıç kararı veya idari bir emir olmaksızın bu şekilde resmi sıfatı olmayan güvenlik personelinin üst ve çanta araması hakkı bulunmamaktadır. Bu türden uygulamalar, açık bir hak ihlalidir.”

  Bülent Deniz, gerekli yatırımı yapmayarak güvenlik denetimi için X-Ray cihazı ve dedektörü bulundurmaktan kaçınan, çalıştırdıkları güvenlik personelinin elle üst ve çanta araması yapmasına izin veren alışveriş merkezlerini son kez uyardıklarını belirterek, “Aksi halde, yasadışı uygulamalara devam eden alışveriş merkezlerini tüketiciye teşhir edecek ve bu alışveriş merkezlerini boykot edeceğiz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı