Alışveriş Festivalleri masaya yatırıldı

AA
30 Ağustos 2012 - 11:56Son Güncelleme : 30 Ağustos 2012 - 11:56

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Perakende Meclisi indirimler ve çeşitli etkinliklerin yapıldığı, sektörün paydaşlarını bir araya getiren alışveriş festivallerini masaya yatırdı.

İstanbul ve Ankara illerinde düzenlenen alışveriş festivallerinin değerlendirildiği toplantıda, illerin birbiriyle yarışmasının söz konusu olmadığı, festivallerin ülkeyi turistler için çekim merkezi yapacağı konusunda görüş birliğine varıldı.

Toplantıda, illerin alışveriş festivalleri ile birbirine rakip olduğu algısını düzeltebilmek için, tarih planlamasının gelecek seneler için daha dikkatli yapılacağı ifade edildi.
Alışveriş festivallerinin Türkiye'yi yabancı turistler açısından bir çekim noktası haline getirmeyi, ülke gelirlerini arttırmayı ve ülke tanıtımına katkıda bulunmayı hedeflediği belirtilen toplantıda, bu amaca ulaşabilmek için merkezi ve yerel yönetimler ile ticaret odaları, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerinin aktif nakdi desteklerinin önem arz ettiği vurgulandı.

Kayıt dışının önlenmesi fırsat eşitliği sağlar

Toplantıda, Rekabet Kurumu tarafından hazırlanan “Türkiye Hızlı Tüketim Malları Perakendeciliği Sektör İncelemesi Nihai Raporu”na işaret eden sektör temsilcileri, sektörün yıllardır mücadele ettiği ve dile getirdiği sorunların, özerk bir kamu kurumu tarafından vurgulanmasının kendilerini sevindirdiğinin altını çizdi.
Meclis üyeleri, sektördeki kayıt dışılığın önlenmesinin fırsat eşitliği sağlayacağına ve piyasadaki aktörlerin birbirini pozitif yönde etkileyeceğine dikkati çekti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı