Ege Haberleri

EGE

  Aliağa'da isyan

  Şahap AVCI/ ALİAĞA,(İzmir),(DHA)
  18 Eylül 2014 - 01:27Son Güncelleme : 15 Eylül 2014 - 10:49

  İZMİR’in Aliağa İlçesi, Yenişakran Mahallesi, Bozburun Mevkisi’nde yapımı planlanan yat limanı projesi mahalle sakini bir grup tarafından protesto edildi.

  Bozburun mevkisinde bir araya gelen mahalle sakinleri, doğal güzelliği bozacağını iddia ettikleri yat limanının deniz içi ve çevresindeki doğal yaşama da zarar vereceği gerekçesiyle denize siyah çelenk bıraktı. Burada bir süre ’Doğaya evet, marinaya hayır’ sloganları atan grup, projenin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun onaylanmasına da tepki gösterdi.

  Grup adına basın açıklaması yapan, İnci Köseoğlu, projenin onaylandığı alanın Yenişakran mahallesinde denize girilebilecek en güzel koylardan birisi olduğunu ifade etti. Burasının aynı zamanda balıkların yumurtlama alanı ve yavru balıkların barındığı bir alan olduğunu ileri süren Köseoğlu, "Bozburun’daki bu eşsiz doğal koya 136 bin metrekare beton dolduracaklar. Biz yat limanın yapılacağı yerin burası olduğunu internetten tesadüfen gördük" dedi.

  BALIK NESLİ TÜKÜNECEK

  Bölgedeki doğal güzelliğin kaybolmasına razı olmadığını belirten Köseoğlu, "Kıyıdan adaya kadar 400 metre uzunluğunda beton dökülerek yapılacak olan yat limanı dalga kıran ve yüzer iskeleleri ile birlikte Yenişakran Körfezi’nin girişini kapatacak. Bu da zamanla körfezin su ve oksijen sirkülasyonu bozacak, su altı canlıları ve balık nesli tükenecek ve zaten Aliağa’dan gelmekte olan sanayi atıklarını, denizin kendi hareketi ile temizlenmesi engellenecek, deniz ölü denize dönüşecektir. Balıklarıyla ünlü Yenişakran ve Çandarlı’da, balıkçılık artık bir tarih olacaktır. Yenişakran sakinleri olarak yıllardır kullandığımız, Yenişakranın en güzel koyu olan, böylesine doğal, canlı çeşitliliğinin olduğu ve halkın kullanımına açık olan Yenişakran Bozburun koyunun beton dolgu ile doldurularak yat limanına dönüştürülmesini istemiyoruz. Şayet bölgede bir yat limanı ihtiyacı var ise, öncelikle bölgede daha önceden mevcut olan yat limanlarının kapasitelerinin artırılmasını, Aliağa merkezde ihtiyacın olduğu başka bir bölgenin değerlendirilmesini, doğal hayatın devamlılığının sağlanması için, Yenişakran Yat Limanı projesinin ve ÇED raporunun acilen iptal edilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

  Aliağa’da ilk kez yapılan Miss Exclusive Of The World yarışmasına katılan 40 ülke güzelinin fotoğraf ve film çekimlerinin de Bozburun Koyu’nda yapıldığını hatırlatan Köseoğlu, "Burası ilçenin en güzel koylarından olmasa çekimler burada yapılır mıydı? Koyun göz göre göre betonlaşmasına, elimezden gitmesine izin vermeyeceğiz" diyerek açıklamasını sonlandırdı. Açıklamanın ardından eylem yapan grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

  x

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı