Gündem Haberleri

  Aliağa Tüpraş'ta eylem

  A.A.
  20.02.2006 - 11:51 | Son Güncelleme:

  Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun TÜPRAŞ'ın özelleştirme şartnamesine ilişkin verdiği yürütmeyi durdurma kararının, Petrol-İş Sendikası'na 17 Şubat Cuma günü tebliğinin ardından bu sabah, Tüpraş İzmir Rafinerisi'nde de eylem yapıldı.

  İzmir'in Aliağa İlçesi'ndeki rafineri girişinde toplanan Petrol-İş Sendikası üyesi işçiler, bir saat süreyle işbaşı yapmadı. İşçiler, mahkeme kararlarının uygulanmasını istedi. Petrol-İş Sendikası Aliağa Şube Başkanı İbrahim Doğangül, burada yaptığı konuşmada, mahkeme kararlarının uygulanmamasının söz konusu edilemeyeceğini belirterek, şunları kaydetti:

  “Eğer Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti değil ise bir diyeceğimiz yok. Ama o zaman orman kanunları geçerlidir, bu durumda da buranın, yani rafinerilerin aslanı biziz, bizim kurallarımız geçerli olur. Çünkü üreten, Tüpraş'ı Türkiye'nin bir numaralı şirketi yapan biziz. Ancak kimsenin böyle bir hukuksuzluğu göze alabileceğini de tahmin etmiyoruz. Aksi halde hem hükümet, hem de Koç grubu suç işlemiş olur.”

  Bugün tartışılması gereken asıl konunun Tüpraş'ın neden ısrarla satılmak istenmesi olduğunu belirten Doğangül, “Bu satışın kimin yararına olduğu bir ay gibi kısa bir sürede bile ortaya çıkmıştır. Bu süre içinde ne değişmiştir Tüpraş'ta? Koç yönetimi ne yapmıştır da birden bire Tüpraş'ın karlılığı, verimliliği artmıştır? Tam aksine hukuken de ortaya çıkmıştır ki bu satış ülke ekonomisi ve sanayileşmesi açısından zararlıdır” diye konuştu.

  “REFERANDUM YAPALIM”

  İbrahim Doğangül, bu konuda halkın net bir şekilde tavrını ortaya koyduğunu, bu gibi kuruluşların satılmasının Türkiye'nin yararına olmadığını söyleyenlerin oranının yüzde 73'ü bulduğunu öne sürdü. Doğangül, “İnanmıyorlarsa referandum yapıp, halka soralım. Artık bu inadınızdan vazgeçin, Tüpraş'ı rahat bırakın” dedi.

  Eylem sırasında işçiler, “Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz”, “Yaşasın onurlu mücadelemiz” şeklinde sloganlar attı.Eylemin ardından işçiler, işbaşı yaptılar.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı