İZMİR HABERLERİ

"Aliağa’nın Antik Kentleri" Kitapçığı Basılıyor

IHA
12.09.2015 - 14:36Son Güncelleme : 12.09.2015 - 14:37

ULUSLARARASI KAYNAKLARDAN ALİAĞA İLÇESİNİN TARİHİNE YÖNELİK TOPLADIĞI BİLGİ VE BELGELERİ DERLEYEN YEREL TARİH ARAŞTIRMACISI SEBAHATTİN KARACA’NIN HAZIRLADIĞI ‘ALİAĞA’NIN ANTİK KENTLERİ’ KİTAPÇIĞI BASIMA HAZIRLANARAK BASKIYA TESLİM EDİLDİ.

IHA

Uluslararası kaynaklardan Aliağa ilçesinin tarihine yönelik topladığı bilgi ve belgeleri derleyen yerel tarih araştırmacısı Sebahattin Karaca’nın hazırladığı ‘Aliağa’nın Antik Kentleri’ kitapçığı basıma hazırlanarak baskıya teslim edildi.
İzmir’in Aliağa ilçesinde, Aeolis medeniyetinin izlerini taşıyan Kyme, Myrina, Gyrnelion ve Aigai gibi antik kentlere ait bilgileri Türkiye’de yaşayan Almanyalı Wili Weber ile birlikte kaleme alan Sebahattin Karaca’nın hazırladığı kitapçık çalışması Aliağa Belediyesi’nin de desteğiyle basılmak üzere matbaaya gönderildi.
Aliağa’nın bilinmeyen tarihine ışık tutmayı hedefleyen kitapçığın Aliağa’da öğrencilere ücretsiz olarak dağıtılacağını belirten Sebahattin Karaca, hazırladığı kitapçığın yayınlanmasına destek veren Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a teşekkür etti. Yabancı kaynaklara ulaşma ve tercüme noktasında çalışma arkadaşı Wili Weber’in kendisine büyük destek olduğunu ve Macar, Avusturya, Alman ve İngiliz kaynaklarından yararlandıklarını ifade eden Karaca, “Anadolu’nun batısındaki en eski uygarlıklardan olan bu şehirlerin sadece bizim hazırladığımız kitapçıkta değil, daha nice yazılı ve görsel kaynaklarda yer alması gerektiğini düşünüyorum” dedi.
"ALİAĞA’NIN TARİHSEL VE TOPLUMSAL YAPISINA DEĞİNDİK"
Hazırladıkları kitapçığın özellikle Aliağa’da yaşayan ve eğitim gören öğrencilere çok faydalı olacağına inandığını dile getiren Karaca, “Tarihin en kısa tanımı insanların bütün geçmişidir. Tarih öğrenmenin sayılmayacak kadar yararı vardır. Geçmiş öğrenilmeden nerden gelip nereye gittiğimiz; bireyin kendisini; mensubu olduğu milletini; üstünde yaşadığı toprağı bilmesi mümkün değildir. İşte bu değerlerin öğrenilmesi de tarih okumakla mümkündür. Peki, geçmişin öğrenilmesine nereden başlamak gerekir, sorusuna verilecek cevap: yaşadığı yöreden olmalıdır. Bizde bu çalışmamızda yalnızca Aliağa’nın 3000 yıl kadar öncesindeki tarihsel ve toplumsal yapısına değindik. Aliağa Belediyesi ile iş birliği yaparak hazırladığımız kitapçıkta Ege kıyılarında kurulan, başkenti Kyme olan ‘12 Aiol Antik Kenti’nin sadece Aliağa ilçesi sınırları içinde olanlarının kısa tarihini aktarmaya çalıştık” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden "Aliağa’nın Antik Kentleri" Kitapçığı Basılıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Eylül 2015 tarihinde saat 14 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Aliağa’nın Antik Kentleri" Kitapçığı Basılıyor haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:12
  • Guneş
   06:50
  • Öğle
   13:16
  • İkindi
   16:43
  • Akşam
   19:21
  • Yatsı
   20:46
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı