İZMİR HABERLERİ

Aliağa’da Kanser Taraması Hizmeti Devam Ediyor

IHA
30.09.2015 - 15:58Son Güncelleme :

KANSERDE TANININ GEÇ KONULMASI HALİNDE TEDAVİNİN OLUMSUZ SONUÇ VERECEĞİNİ İFADE EDEN ALİAĞA İLÇE SAĞLIK MÜDÜRÜ ÖZKAN ORHUN, “KANSERDE ERKEN TANI HAYAT KURTARIYOR” DEDİ.

IHA

Aliağa İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün vatandaşlara ücretsiz olarak sunduğu kanser taraması hizmeti devam ediyor. Aliağa’da yaklaşık 10 ay önce başlatılan kanser taraması hizmetinden bugüne kadar bin 800 kişi yararlandı.
Kanser hastalığına erken evrelerde teşhis koymayı amaçlayan kanser taraması hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlar; Aliağa Toplum Sağlığı Merkezi, Ana Çocuk Sağlığı Merkezi ve Aile Sağlığı Merkezleri’ne müracaat edebiliyor.
Kanserde tanının geç konulması halinde tedavinin olumsuz sonuç vereceğini ifade eden Aliağa İlçe Sağlık Müdürü Özkan Orhun, “Kanserde erken tanı hayat kurtarıyor. Kanserlerin yüzde 80’ninde erken tanıda çok olumlu sonuçlar alınıyor. Bu nedenle kanser taraması çok önemli” dedi.
Özellikle 30 yaşını geçen bireylerin belirli periyotlarda tarama yaptırmaları gerektiğini de sözlerine ekleyen Orhun, şu önerilerde bulundu: “30-65 yaş aralığındaki kadınlar rahim ağzı kanseri için 5 yılda bir test yaptırmalılar. Meme kanseri için, 40-69 yaş aralığındaki kadınların 2 yılda bir mamografi çektirerek sağlık personeline muayene olmaları gerekir. Kalınbağırsak teşhisi için de, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerin yılda bir kez dışkı, gizli kan testi, 10 yılda bir ise kolonoskopi yaptırmalarını öneriyorum.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Aliağa’da Kanser Taraması Hizmeti Devam Ediyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Eylül 2015 tarihinde saat 15 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aliağa’da Kanser Taraması Hizmeti Devam Ediyor haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:31
 • Guneş
  08:15
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:33
Sayfa Başı