İZMİR HABERLERİ

Aliağa Belediyesi 3500 Yıl Öncesine Ulaşan Yolu İyileştiriyor

IHA
10.09.2015 - 14:39Son Güncelleme :

ALİAĞA BELEDİYESİ, YAKLAŞIK 3 BİN 500 YILLIK TARİHE SAHİP ‘KYME’ ANTİK KENTİNE ULAŞAN PATİKA YOLDA İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI YAPIYOR.KYME ANTİK KENTİNE ULAŞIMI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN BU TÜR YOL TESVİYE, BAKIM VE ONARIM ÇALIŞMALARININ DEVAM EDECEĞİNİ BELİRTEN

IHA

Aliağa Belediyesi, yaklaşık 3 bin 500 yıllık tarihe sahip ‘Kyme’ antik kentine ulaşan patika yolda iyileştirme çalışmaları yapıyor.
Nemrut Limanı mevkiinde bulunan antik ‘Kyme’ şehrini ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin ulaşımda sıkıntı çekmesini göz ardı etmeyen Aliağa Belediyesi, uzun yıllardır onarılmayı bekleyen Kyme yolundaki çalışmalarına geçtiğimiz gün başladı.
Aliağa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler burada yol onarım çalışmalarına devam ederken, Park Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerde, yine yol kenarında bulunan ve ulaşımda engel teşkil eden ağaçlarda budama çalışması yapıyor. Özellikle toplu ulaşım araçlarının geçişini kolaylaştırmayı hedefleyen budama çalışmalarının yanı sıra olası yangınlara davetiye çıkaran kuru otlarda biçilerek, çevrede geniş kapsamlı düzenleme ve temizlik çalışmaları yapılıyor. Öte yandan ziyaretçilerin Kyme antik kentini kolayca bulmasını sağlamak amacıyla hazırlanan yönlendirme levhaları da yapılan çalışmaların ardından belirlenen noktalara dikilecek.
İTALYAN EKİBİN YÜZÜ GÜLDÜ
Her ay yaklaşık 2 bin kişinin ziyaret ettiği antik Kyme şehrine olan ulaşımı kolaylaştırmak amacıyla yapılan faaliyet, bölgede dünyaca ünlü İtalyan arkeolog Antonio La Marca başkanlığında arkeolojik çalışmalar yapan kazı heyetinin de yüzünü güldürdü. Kyme antik kentinin tanıtımı noktasında ulaşımın önemini vurgulayan Calabria Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Antonio La Marca, yapılan çalışmalardan dolayı Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a teşekkür etti.
“ALİAĞA ADINA BÜYÜK ŞANS”
Kyme antik kentine ulaşımı kolaylaştırmak için bu tür yol tesviye, bakım ve onarım çalışmalarının devam edeceğini belirten Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, “Anadolu’nun Ege sahillerindeki en önemli liman şehirlerinden biri olan Kyme antik kentine sahip olmamızın ilçemiz adına çok büyük bir şans olduğunu düşünüyorum. Bu şansımızı mutlak suretle ilçemizin lehine çevirmek zorundayız. Bu noktada Aliağa Belediyesi olarak üzerimize düşen görevi her zaman yerine getirmeye hazır olduğumuzu bir kez daha vurgulamak isterim” dedi.
“AMACIMIZ TANITIM”
Kyme antik kentinin mutlaka tanıtılması gerektiğini ve Aliağa Belediyesi tarafından yapılan çalışmaların buna zemin oluşturacağını ifade eden Başkan Acar, şunları söyledi: “Göreve geldiğimiz ilk günden bugüne Kyme antik kentini tanıtmak adına çeşitli girişimlerde bulunduk, çok ciddi geri dönüşler aldık. Bunun içindir ki faaliyetlerimizi aralıksız sürdürmeye devam edeceğiz. Tarihe ilgi duyan vatandaşlarımıza; Aliağa’nın sahip olduğu bu eşsiz zenginliği yerinde görüp keşfetmeleri için çeşitli olanaklar sağlayacağız. Yöremizdeki okulları Kyme antik kentini görmeye davet edeceğiz. Ayrıca bu faaliyetlerimizi yazılı ve görsel argümanlarla destekleyeceğiz. Amacımız Kyme’yi olabildiğince tanıtmaktır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Aliağa Belediyesi 3500 Yıl Öncesine Ulaşan Yolu İyileştiriyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Eylül 2015 tarihinde saat 14 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Aliağa Belediyesi 3500 Yıl Öncesine Ulaşan Yolu İyileştiriyor haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:32
 • Guneş
  08:16
 • Öğle
  13:19
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:34
Sayfa Başı