Gündem Haberleri

  Ali Topuz 30 yıl sonra Başkan

  Hürriyet Haber
  19.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CHP İstanbul İl yönetiminde süren belirsizlik nihayet son buldu. 2 hafta önce İstanbul İl Yönetim Kurulu’nun lağvedilmesinin ardından CHP Merkez Yönetim Kurulu, İstanbul İl Başkanlığı'na Ali Topuz'u atadı. Cumartesi günü gerçekleştirilen atamanın ardından, Ali Topuz'un kendi yönetim kurulu listesini oluşturması beklenmeye başlandı.

  Topuz'un ataması İstanbul il örgütünde farklı tepkilere neden oldu. Muhalif grup atamayı eleştirirken, örgüt içinde eski milltvekillerinden, Baykalcılardan ve artık CHP'de barış döneminin başlamasını isteyenlerden olumlu tepkiler geldi. CHP'nin Merkez Yönetim Kurulu tarafından ihraç istemiyle Disiplin Kurulu'na verilen eski İl Sekreteri Fuat Keskin, Ali Topuz'un yanlış bir seçim olduğunu söyledi. Keskin, CHP'de 31 yıl önce il başkanlığı yapmış birinin 31 yıl sonra yeniden İl Başkanı yapılmasının partiyi geriye götürmekten başka işe yaramayacağını savunurken, ‘‘Yeni il başkanının partinin bütününü kucaklayan bir isim olmasını tercih ederdim.’’ diye konuştu. Parti içindeki daha ılımlı kesimler ise bundan sonra Ali Topuz'un deneyimlerinden faydalanılmasını gerektiğinde birleşti.

  CHP İstanbul İl örgütünde yaşanan belirsizlik bir aydır devam ediyordu. Geçtiğimiz ay CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yeni bir il örgütü kuracakları gerekçesiyle İstanbul İl Başkanı Mehmet Bölük'ten istifa etmesini istemişti. Bölük bu isteğe rızasız da olsa uyacağını açıklarken, İl Yönetim Kurulu'nda Fuat Keskin'in başını çektiği bir grup istifaya direnmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı