« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ali Şen: Fenerbahçe 80 puanla şampiyon olur

Eski Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Şen, 100 yılını geride bırakan sarı-lacivertli kulüpte 32 başkanın görev yaptığını belirterek, “Bunlar içinde en başarılısı Aziz Yıldırım'dır” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Ali Şen, Çankaya Üniversitesi'nin 10. yıl etkinlikleri çerçevesinde, Çankayalı Fenerbahçeliler Topluluğu tarafından düzenlenen söyleşiye katıldı. Eski başkan Ali Şen'in Üniversite konferans salonuna gelişinde ve gidişinde Fenerbahçe'nin 100. Yıl Marşı çalındı.

Öğrencilerle söyleşisinin ilk bölümünde kendi tecrübe ve yaşadıklarını anlatan Şen, bir kulübün Avrupa'da ve dünyada söz sahibi olmasının 3 etkeni bulunduğunu belirterek, “Yöneticiler işini iyi yapacak. Gelirler, giderlerden fazla olacak. Basın, taraftar ve yönetici ilişkileri iyi ve düzenli olacak” diye konuştu.

Fenerbahçe taraftarlarının adaletli ve doğru söyleyen insanları her zaman el üstünde tuttuğuna dikkati çeken Ali Şen, şöyle konuştu:
“Bunun en iyi örneği benim. Aziz Yıldırım benden 10 defa daha iyi bir başkan olduğunu ispat etti. Onun kazandığı sene iyi ki başkan adayı olmamışım. 100 yılda Fenerbahçe tarihinde 32 başkan görev aldı. Bunlar içinde en başarılısı Aziz Yıldırım'dır. Herkes gurur duymalı. Her kulübe Aziz Yıldırım lazım. Böyle bir adamın bulunması zordur. Yöneticilik zor iştir.”

FENERBAHÇE VE DİĞERLERİ

Fenerbahçe'deki en iyi hizmetini tüzükteki 9 maddeyi değiştirerek yaptığını savunan Şen, “Bugün kulübün 14 bin üyesinin olması bu düzenlemedir. Şirketleşmeyi ilk olarak 1975 yılındaki kongrede dile getiren benim. Şirketleşme bir kulübün kurtuluşu değildir. Güzel bir şirket tüzüğü hazırladık” dedi.

Ali Şen, Fenerbahçe ile diğer kulüpler arasındaki farkın her geçen gün açıldığını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Fenerbahçe 150 milyon dolarlık bütçesiyle bir tarafta, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor'un bütçeleri bir tarafta. Fenerbahçe ile diğer takımlar arasındaki fark, bir zamanlar Türkiye ile Avrupa arasındaki fark kadar. Diğer takımların bize yetişmesi çok zor. Allah razı olsun Aziz Yıldırım'dan.”

ŞAMPİYON FENERBAHÇE VE KEZMAN

Eski Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Şen, bu sezon sarı-lacivertlilerin 80 puanla şampiyon olacağını iddia etti.

Fenerbahçe'ye şampiyonluk için bu yıl 70 puanın yeteceğine inanmadığını anlatan Şen, “Bu yıl Fenerbahçe 80 puanla şampiyon olur. Buna inanıyorum. Geçen sezon olduğu gibi 70 puan şampiyonluk için yeterli olmaz” şeklinde konuştu.

Sırp oyuncu Mateja Kezman'ın Fenerbahçe'de başarılı olamayacağını da vurgulayan Şen, “Fenerbahçe'de Nobre veya Hoojdonk olsaydı, Kezman gol kralı olurdu. Şu şartlar altında başarılı olamaz” diyerek görüş belirtti.

"GALATASARAY'I TUTARDIM"

Eski başkan Şen, Türk takımlarının Avrupa'daki maçlarında hiçbir zaman rakipleri tutmadığını belirterek, “Galatasaray yabancı bir takımla oynadığı zaman hiçbir zaman rakibini tutmadım. Çünkü Türk takımlarının kazanmasını isterim” dedi.

"FENERBAHÇE AVRUPA'DA BAŞARILI OLACAKTIR"

Galatasaraylı bir taraftarın sorusu üzerine Şen, “Fenerbahçe Avrupa'da bir kupa alırsa, bunun gerisi gelir. Galatasaray'ın UEFA şampiyonluğu gibi seyrek olmaz” iddiasında bulundu.

Fenerbahçe'nin gücü ve bütçesinin Avrupa'da şampiyon olmaya yeterli olduğunu savunan eski başkan Ali Şen, şöyle devam etti:
"Bizim şampiyonluğumuz 40 yılda bir olmaz. Fenerbahçe'nin şampiyon olması durumunda gerisi gelecektir. Fenerbahçe UEFA Kupası'nı alsaydı, kanun çıkartırdım. Galatasaray bunu beceremedi. Başarıyı döndüremedi, yapamadı. Fenerbahçe, Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonu veya UEFA Kupası şampiyonu olacaktır. Bu bir hayal değildir. Atatürk Havaalanı'na Fenerbahçe bir gün Avrupa Şampiyonu olarak inecektir."

Taraftarlara da seslenen Şen, tepeye varmadan bu bize yeter dememeleri gerektiğini anlatarak, “Avrupa'da başarılı olurken, ayrıca Türkiye Ligi'ni de istiyoruz. Galatasaray galibiyetinden mahrum mu kalacağız? Tepeye varmadan bu bize yeter demeyelim” diye konuştu.

ZICO'YA ELEŞTİRİ

Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico'yu da eleştiren Ali Şen, “Zico büyük bir futbolcuydu. Bu onun büyük bir antrenör olacağı anlamına gelmez. Fenerbahçe kadrosu Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonu olabilir. Şampiyonlar Ligi veya UEFA Kupası alınmazsa, Aziz Yıldırım ve ekibi başarılıdır. Zico ise başarısızdır” dedi.

NEUCHATEL XAMAX OLAYI

Ali Şen, eski adıyla Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası'nda İsviçre'nin Neuchatel Xamax takımıyla karşılaşan Galatasaray'ın rakibini elemesi sonrasında yaşanan olaylarla ilgili konuşması durumunda sarı-kırmızılıların 5 yıl ceza alabileceğini söyledi.

Şen, bir soru üzerine, “Bu konuyla ilgili gelişmeyi anlatmayayım. Çünkü Galatasaray 5 yıl ceza alır, ancak aynı durum bugün olsa bir kez daha yapardım” diyerek yanıtladı.

TÜRK HAKEMLER

Bir öğrencinin hakemlerle ilgili sorusu üzerine eski başkan Ali Şen, “Türk hakemleri Avrupa'da en iyiler arasındadır. Hilmi Ok benim inandığım ve güvendiğim bir adamdır. Avrupa'daki organizasyonlarda hakemlerimizin düdük çalmamasında Şenes Erzik'i suçlarım” diyerek sözlerini tamamladı.

Söyleşinin sonunda Çankaya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yahya Kemal Baykal, Ali Şen'e bir plaket verirken, öğrenciler de Şen ile fotoğraf çektirdi.

Bunları da Beğenebilirsiniz