ADANA HABERLERİ

Ali Özgentürk’ün 50'nci sanat yılına Adana'da görkemli kutlama

DHA
12.05.2017 - 12:41Son Güncelleme :
DHA

ADANA, (DHA) - DÜNYA çapında birçok filme imza atan yönetmen ve senarist Ali Özgentürk’ün 50'nci sanat yılı, filmlerinde rol alan ünlü oyuncuların da katılımı ile  memleketi Adana’daki etkinliklerle kutlanacak.
Merkez Seyhan İlçe Belediyesi tarafından organize edilen ilk  etkinlik 20 Mayıs akşamı Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Sanatçının yaşamından kesitler ve sinema dünyasını yansıtan özel bir sergi inin ardından düzenlenecek galada Türk sinema ve tiyatro dünyasından şu isimler yer alacak:
Türkan Şoray, Halil Ergün, Suna Selen Sümer, Gülsen Tuncer, Meral Çetinkaya, Ahmet Mekin, Ayşe Kökçü, Elif İnci, Gülsen Tuncer, Cengiz Sezici Yönetmen Engin Ayça ile Adanalı sanatçılar Menderes Samancılar, Rıza Akın, Elif İnci ve  Yazar Orhan Kemal’in çocukları Işık - Nazım Öğütçü.
FİLM GÖSTERİMİ YAPILACAK
Ali Özgentürk 50'nci sanat yılı etkinlikleri kapsamında 21 Mayıs'ta ise Özgentürk’ün önemli filmlerinden 'Hazal' ve 'Bekçi' filmlerinin gösterimi yapılacak. Sinematek işbirliği ile gerçekleşecek film gösterimlerine yönetmenin yanı sıra Türkan Şoray ve Halil Ergün de katılarak izleyicilerle söyleşi yapacak.
Etkinliklerde ünlü yönetmenin arşivinden oluşan sergi Kadir Has Üniversitesi tarafından hazırlandı ve 2 gün açık kalacak.
ADANA’NIN ÖNEMLİ BİR DEĞERİ
Özgentürk Ailesi'nin Adana için önemli bir değer olduğunu vurgulayan Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Adana’nın da kültürün ve sanatın merkezi olduğunu belirtti. Başkan Karalar, etkinlikle ilgili olarak şöyle konuştu: "Ali Özgentürk isminin gerek Adana gerekse ülkemiz açısından önemli bir yeri vardır. Böyle önemli bir ismin 50'nci sanat yılı etkinliğine ev sahipliği yapacak olmaktan büyük onur duyuyoruz. Kültürün ve sanatın Adanalının yaşamında ayrı bir yeri vardır. Gerek sinema gerek edebiyat gerekse sanatın başka dallarında Adana’mız önemli isimleri yetiştirmiştir. Bu da Adanalılar’ın sanata bakış açısını gözler önüne sermektedir. Bu topraklardan yetişmiş önemli değerlerimiz vardır. Bu değerlerden biride Ali Özgentürk’tür. Kendisinin Adanalı olmasından biz Adanalılar onur ve gurur duyuyoruz."
ALİ ÖZGENTÜRK KİMDİR?
1945’de Adana'da doğdu. Adana Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Üniversitesi'nde felsefe, sosyoloji, sanat tarihi ve psikoloji eğitimi aldı. Ortaokul yıllarında Adana Devlet Tiyatrosu'nda tiyatro çalışmalarına başladı. Bu kentte köylere tiyatro götüren grubu oluşturdu.  İstanbul'da profesyonel tiyatrolarda oyunculuk yaptı. ‘Ayak Bacak Fabrikası’ oyunuyla bütün Türkiye’yi dolaştı. Türkiye'nin ilk sokak tiyatrosunun yöneticisi ve oyuncusu olarak çalıştı.Tiyatro ile uğraştığı dönemde kısa belgesel ve kısa konulu filmler de yaptı. İlk olarak 1966'da üniversite gençliğinin İstanbul'dan Ankara'ya yaptığı yürüyüşün belgeseli olan ‘Uzun Yürüyüş’ü, 1972'de ilk hikayeli kısa filmi ‘Ferhat’ı çekti. 1974'de de  yine kısa konulu ‘Yasak’ filmiyle  Moskova Festivali büyük ödülünü aldı.
2 ÜNLÜ SENARYOSU
Özgentürk, daha sonra Atıf Yılmaz, Zeki Ökten ve Yılmaz Güney gibi Türk sinemasının önemli yönetmenleri ile asistan ve senaryo yazarı olarak çalıştı.1974’de Yılmaz Güney için ‘Endişe’, 1976’da ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’ filmlerinin senaryolarını yazdı. Bir süre de gazetecilik yaptı.1979’da hem senaryosunu yazdığı hem de yönettiği ilk uzun metrajlı filmi ‘Hazal’ ile adını duyurarak uluslararası birçok ödülün sahibi oldu.
‘AT’ FİLMİ İLE DÜNYA BİRİNCİLİĞİ
‘At’ , ‘Bekçi’ , ‘Su da Yanar’, ‘Çıplak’ , ‘Sır’  ,’Mektup’ , ‘Balalayka’ , ‘Kalbin Zamanı’ , ‘Yengeç Oyunu’ , ‘Görünmeyen’ , ‘Beni Sev’  filmleri ile de ulusal ve uluslararası alanda başarılarını sürdürdü. At, Hazal, Bekçi, Kalbin Zamanı filmleri dünyanın çeşitli ülkelerinin sinema salonlarında ve televizyonlarında gösterildi 1985 yılında ilk kez düzenlenen Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde  ‘At’ filmiyle birincilik ödülünü aldı.Şimdiye kadar yurtdışında ve ülkemizde birçok uluslararası film festival ve yarışmaları jürilerinde yer aldı.
Sinema dünyasına dair birçok obje, afiş, kitap vs. Kadir Has Üniversitesi tarafından arşivlenerek dijital güvenceye de alındı. Bunların bir kısmı da Adana Sinema Müzesi’nde sergilendi.
Adana Altın Koza ve İstanbul Film Festivali kapsamında Yaşam Boyu Başarı ve Sinema Onur Ödülü’ne layık görülmüştür.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Ali Özgentürk’ün 50'nci sanat yılına Adana'da görkemli kutlama hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Mayıs 2017 tarihinde saat 12 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ali Özgentürk’ün 50'nci sanat yılına Adana'da görkemli kutlama haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:35
  • Guneş
   07:14
  • Öğle
   12:35
  • İkindi
   15:17
  • Akşam
   17:35
  • Yatsı
   19:02
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı