ADANA HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi'ne yönetim binası

DHA
14.05.2018 - 12:56Son Güncelleme :
DHA


ADANA,(DHA)- ADANA'daki Çukurova Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nin yönetim binası düzenlenen törenle açıldı.
Tekfen Holding ve TEMA Vakfı Onursal Başkanı Ali Nihat Gökyiğit'in desteğiyle ÇÜ Balcalı Yerleşkesinde 200 dönümlük alanda kurulan bahçeye 'Çukurova Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi' adı verilmişti. Resmi açılışın ardından Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi'nde bir açılış heyecanı daha yaşandı. Çukurova Üniversitesi Rektörlüğünün desteğiyle yapılan yönetim binası düzenlenen törenle açıldı. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Seyhan Tükel, Prof. Dr. Şeref Erdoğan, Prof. Dr. Halil Elekcioğlu ve akademisyenlerin katılımıyla yeni hizmet binalarının kurdeleleri kesildi. Botanik Müdürü Prof. Dr. Halil Çakan, Türkiye'de botanik bahçesi kurulması için en uygun yerin iklimi nedeniyle Çukurova Bölgesi olduğunu anımsattı. Bahçenin kuruluşuyla ilgili bilgi veren Prof. Dr. Çakan, Botanik Bahçesi'nin insanların gezdiği, ilgili öğrencilerin eğitim gördüğü, çocukların üretim ve hasat yaptığı bir mekan haline geldiğini söyledi.
Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar da, Çukurova Üniversitesi'nin kuruluşundan itibaren oluşturulmaya çalışılan yaklaşık 40 yıllık uzun soluklu büyük ve önemli bir proje olan Botanik Bahçesi'ne bugüne kadar emeği geçenlere teşekkür etti. Botanik Bahçesi kurmanın kolay bir iş olmadığını belirten Prof. Dr. Kibar, projenin arkasında büyük bir ekip, büyük bir emek ve büyük bir maddi kaynak kullanımı olduğunu söyledi.
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Müdürü Prof. Dr. Adil Güner törende Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar'a, Cumhurbaşkanlığı himayesindeki resimli Türkçe Türkiye Florası Ansiklopedisini armağan etti.         

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ali Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesi'ne yönetim binası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı