"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Ali’ler karışınca

CHP’DE Türkiye genelinde başlayan delege seçimi hareketliliğinde en çok tartışmanın yaşandığı il kuşkusuz Ankara. Özellikle yeni yönetimin dışında kalan/dışlanan CHP’lilere bir dokun bin ah işit.

Çankaya, Yenimahalle ve Mamak’ta geçtiğimiz hafta sonu mahallelerde başlanan delege seçimleriyle ilgili de durum pek parlak değil.

Belediye meclis üyelerinin listelere alınmaması, önümüzdeki günlerde önemli pozisyonlardaki isimlerin istifalarına kadar giden bir sürecin habercisi gibi.

Delege seçimleriyle ilgili rahatsızlığını dile getirmek için telefonla arayan CHP Ankara eski İl Başkanı Ali Yıldızlı ise hafta sonu yaşadığı ilginç bir olayı anlattı.

Yıldızlı 2007 yılında CHP’den milletvekili adayı olan bir CHP’linin geçtiğimiz Cumartesi günü kendisini aradığını söyleyerek konuşmayı şöyle aktardı:

Yanlış Ali’yi aradı

“Kendisi beni arayarak, ‘Nerede organize oluyoruz’ diye sordu. Ben anlamadığımı söyleyince, ‘Delege seçimi için Dikmen’de mi olacağız’ diye sordu. Bilmediğimi söyleyince, ‘Mehmet Bey(Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin) sizi aramadı mı? Neyse sizi arar ben de sonra ararım’ deyip telefonu kapattı. Kısa bir süre şaşkınlığın ardından arayan arkadaşın yanlışlıkla beni aradığını anladım. İlçe yöneticisi Ali Yıldız isminde bir arkadaşımız var. Benim de adım Ali Yıldızlı olunca sanırım bizi karıştırıp, ona söyleyeceklerini bana söyledi.

İl Başkanı’nın geçtiğimiz aylarda yaptığı, ‘Her mahalleye sandık koyup demokratik bir seçim yapacağız’ açıklamalarını düşününce nasıl bir seçim yaptıklarının en güzel örneğini bu yanlış arama ortaya koyuyor.

Kıyım iddiası

Çankaya’da durum aynı, Mamak’ta aynı. Çok başarılı bir belediye olan Yenimahalle’de meclis üyelerini dışlayan bir tutum sergileniyor. Orada belediye yönetimiyle uyumlu bir çizgisi olan belediye meclis üyelerini dışlayıcı bir delege seçimi ortamı yaratılıyor

Çankaya eski İlçe Başkan Yardımcısı Nilgün hanım da ilçe binasına önceki gün 17.30’da hangi mahallelerde delege seçimi olacağını asıp fotoğrafını çekip yarım saat içinde de indirdiklerini söyledi. Mesela Balgat’ta yazılan adreste de seçim yapmamışlar. Resmen sandıklar kaçırılıyor.

Biz bu partide oluruz, olmayız sorun o değil. Ancak demokratik bir parti vaadiyle göreve gelenler bugün göz göre göre kıyım yapıyorlar. İl Başkanı Zeki Alçın, ‘Her mahalle sandık koyacağız. Demokratik bir ortam yaratacağız’ deyince ben memnun olmuştum. Ama bugün gelinen nokta verilen sözlerin çok uzağında.”

DELEGE seçimlerinin olduğu listelerde ise çok önemli isimlerin olmadığı görülüyor. CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav’dan, eski Grup Başkan Vekili Hakkı Süha Okay’a bir çok isim listelerde yok.
X