Dünya Haberleri

  Ali Kemal’in torunu Londra belediye başkanlığına aday

  Hürriyet Haber
  17.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kurtuluş Savaşı sırasında, Mustafa Kemal ve Ankara hükümetinin amansız düşmanı gazeteci Ali Kemal’in torunu Boris Johnson, Londra belediye başkanlığı yarışına soyunuyor.

  İngiliz vatandaşı olan 43 yaşındaki gazeteci ve eski Muhafazakar Parti milletvekili Johnson, 2008 yılında üçüncü dönem seçilmeyi hedefleyen ’Kızıl Ken’ lakaplı Belediye Başkanı Ken Livingston’a karşı adaylığını koyma kararı aldı. Evening Standard gazetesine bir makale yazan Johnson, "Bu büyük bir fırsat ve kaçırılmayacak kadar güzel. Ödülü de, Londra’yı temsil etmek ve Londralılar için konuşmak olacak" dedi.

  JOHNSON KİMDİR?

  Boris Johnson, Ali Kemal’in yarı İsviçreli, yarı İngiliz ilk eşinden doğan Osman Ali adındaki oğullarının torunu. Annesi genç yaşta ölünce, Osman Ali’yi büyükannesi Margaret Johnson yetiştirdi ve ismini Wilfred Johnson’a değiştirdi. Mısır’a İsviçreli kuzenlerinin yanına çalışmaya giden Osman Ali, burada Boris Johnson’un büyükannesi Irene Williams ile 1936 yılında evlendi. Eton Koleji ve Oxford Üniversitesi mezunu olan Boris Johnson, 2001 yılında parlamentoya seçilmeden önce Daily Telegraph ve Times gazeteleri için çalışmış, merkez sağın yayın organı The Spectator’ın de editörlüğünü yapmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı