Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ali Kemal, 2000’de basın şehidi olmuş

  Aslı SÖZBİLİR/İSTANBUL
  21 Ekim 2005 - 17:46Son Güncelleme : 21 Ekim 2005 - 17:46

  Milli mücadele yıllarında Mustafa Kemal Atatürk’ün idam edilmesini isteyen ve linç edilerek öldürülen gazeteci Ali Kemal’in Türkiye Gazeteciler Cemiyeti internet sitesine ‘şehit gazeteci’ olarak 5 yıl önce girdiği ortaya çıktı.

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Olcayto, Ali Kemal’in ‘şehit gazeteciler’ listeinde yer almasıyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

  ‘1988’de açılan Basın Müzesi’nde 1991’de resmen ‘basın şehitleri galerisi’ kuruldu. Ve bu galeride Ali Kemal’in ne ismi ne de resmi yeralıyor. 2000 yılında çalışma raporu hazırlanırken eksik kalmasın diye Orhan Koloğlu ve Alpay Kabacalı gibi uzmanlara araştırma yaptırmıştık. O yeni listeyle Ali Kemal’in ismi de internet sitesine girmiş. Yani Ali Kemal’in adı 5 yıldır internette, basın müzesindeki galeride ise kesinlikle yeralmıyor.’

  GAZETECİLER NE DEDİ

  OKTAY EKŞİ (Basın Konseyi Başkanı): Ali Kemal’e Milli Mücadeleye karşı çıktığı için çok kızanlardan biriyim. Yazıları nedeniyle onu lanetliyorum. Ama onu bu nedenle linç ettiren zatı bin defa lanetliyorum.

  MURAT BARDAKÇI (Hürriyet): Listede yer almalıdır. Zira fikirlerini beğenirsiniz veya beğenmezsiniz, yazdıkları yüzünden ve yargısız bir şekilde öldürülmüştür. Kaldı ki linç edilmesinden önce yazdığı son makalesinde ‘Hata etmişim. İşin doğrusunu şimdi anladım’ demiştir.

  NAİL GÜRELİ (Milliyet): Bu listeyi ‘öldürülen’ gazeteciler olarak algılamak gerekir. Vatan için savaşırken ölene şehit denir. Ancak bunların arasında şehit sayılabilecek olanlar da vardır, çeşitli nedenlerle öldürülenler de.

  HASAN PULUR (Milliyet): Ali Kemal’in yazdıklarına tümüyle karşıyım. Ancak bu, ne onun linç edilmesini gerektirir, ne de gazeteciliğinin reddi anlamına gelir. O listede yer alması doğrudur. O zaman Necip Fazıl’ı da, Nazım Hikmet’i de şairlikten atalım. Liste ‘öldürülen gazeteciler’ başlığı altında olmalıydı.

  ERGUN HİÇYILMAZ (Sabah): Sadece Ali Kemal değil diğerleri de listede yer almamalı. Silah altındayken ölmek şehitliktir ve bence bu terim sadece Genelkurmay’a mahsus olmalıdır. Bence listenin ismi ‘katledilmiş gazeteciler’ olarak değiştirilmeli ve bu listede Ali Kemal de yer almalı.

  HAKKI DEVRİM (Radikal): Listenin başlığı ‘öldürülen gazeteciler’ şeklinde değiştirilirse hiçbir sorun kalmaz.

  ALİ KEMAL KİMDİR

  1869 doğumlu, gazeteci, yazar ve siyaset adamı. Paris Siyasal Bilgiler Yüksekokulu’nu bitirdi, Jön Türkler’e katıldı. Başyazarı olduğu ‘İkdam’ gazetesinde İttihat ve Terakki’ye sert eleştirilerde bulundu. 31 Mart olaylarından sonra yeniden Avrupa’ya kaçtı. 1919’da Damat Ferid Paşa kabinesinde önce maarif, sonra da dahiliye nazırı oldu. Nazırlıktan ayrıldıktan sonra ‘Peyam-ı Sabah’ gazetesinde Kuvay-ı Milliye ve Kurtuluş Savaşı’na karşı çıktı. Savaşın kazanılmasından sonra İstanbul’da tutuklandı, 6 Kasım 1922’de Ankara’ya yargılanmak üzere götürülürken İzmit’te linç edilerek öldürüldü.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı