Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ali İsmail Korkmaz'a saldırı anının görüntüsü çıktı

  Hürriyet Haber
  13 Temmuz 2013 - 00:00Son Güncelleme : 12 Temmuz 2013 - 17:26

  Eskişehir'de 03 Temmuz'daki Gezi eylemleri sırasında sivil kıyafetli kişilerin sopalarla saldırdığı ve 38 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra yaşamını yitiren 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz'a saldırı anının görüntüleri çıktı. Görüntülerde gaz maskeli, ellerinde cop ve beyzbol sopası olan kişilerin Ali'ye vurdukları görülüyor.

  Eskişehir’de üniversiteli Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesine dair ‘gaz maskeli, eli coplu ve sopalı kişilerin’ görüntü kaydı ortaya çıktı. 40 ayrı güvenlik kamerası kaydını inceleyen bilirkişilerin savcılığa sundukları raporda, “sivil polis olduğu sanılan veya polisin yanında yer alan gaz maskeli, ellerinde cop, beyzbol sopasına benzer sopa bulunan bir grubun kameralara yansıdığı, bir eylemciye sopalarla vurdukları, sokakta topluca eylemci kovaladıkları” ifadesi yer aldı.

  Ali İsmail Korkmaza saldırı anının görüntüsü çıktı EMNİYET'TEN İLK AÇIKLAMA

  İŞTE O GÖRÜNTÜLER

  18 DAKİKALIK KAYIT YOK

  Radikal Gazetesi'nden İsmail Saymaz'ın haberine göre, kameralarda ayrıca Ali İsmail Korkmaz’ın bir arkadaşıyla birlikte görüldüğü, dövüldüğü anın kayıtlara yansımadığı belirtildi. Bilirkişinin en kritik tespiti, “Dayak görüntüleri başladıktan sonra 18-20 dakikalık bir kaydın bulunamadığı” şeklinde oldu.

  ESKİŞEHİR VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

  "Ali İsmail Korkmaz'ın hayatını kaybetmesi ile ilgili her ihtimali değerlendirmek üzere idari soruşturma açılmıştır ve soruşturma devam etmektedir. Gerek adli gerekse idari soruşturma sonuçlandığında merhum öğrencimizin hayatını kaybetmesine sebebiyet veren kişi veya kişilerin kimlikleri ne olursa olsun haklarında yasal işlem yapılacağından kamuoyumuzun şüphesi olmamalıdır."

  ESKİŞEHİR VALİSİ’NDEN TARTIŞILACAK AÇIKLAMA / HÜRRİYET TV

  DOSYALAR ZARAR GÖRMÜŞ

  Savcılık bu bilgi üzerine kayıp görüntülerin bulunduğu üç ayrı sabit diski de başka bir bilirkişiye gönderdi. Kayıp 18-20 dakikanın olduğu bir otele ait kamera görüntülerinin kaydedildiği sabit disk üzerinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın yaptığı incelemede şöyle denildi:
  “Görüntü dosyaları Beşik Otel'den sağlanan video görüntülerini açmaya yarayan DVRCMS isimli programla açılmaya çalışılmış ancak açılamamıştır. Sebebi diskteki dosyaların zarar görmüş olmasından dolayıdır. Disk üzerindeki elektronik kartı şaseye bağlayan vidaların yuvalarında aşınma görülmektedir. Bu da elektronik kartın herhangi bir sebeple sökülmüş olma ihtimalini göstermektedir.”

  Eskişehir Adliyesi Yeminli Bilirkişisi İbrahim Halil Tokur’un hazırladığı 28 Haziran 2013 tarihli ‘bilirkişi’ raporu dosyaya girdi. 40 güvenlik kamera kaydını inceleyen bilikişi Tokur, 29 kayıtta bir kötü muameleye rastlanılmadığını vurgularken, 11 kayıtta ise Korkmaz’ın görüntüsüne ulaşıldı. Raporda şöyle denildi: “Korkmaz’ın Teknosa Market güvenlik kamera kayıtlarında 01.28.17 sıralarında kapüşonlu arkadaşı ile görüntüye girdiği ve yine Kuveyt Türk güvenlik kameralarına saat 01.31.45 sıralarında arkadaşı ile yansıdığı ve kavga olayının olmadığı…”

  Ali İsmail Korkmaza saldırı anının görüntüsü çıktı
  Hastaneden 'bir şeyin yok' denilerek gönderildi, evde fenalaştı Cenazesinde acılı annelerin dayanışması vardı Bakan Güler: O aileyi arayacağım

  'YÜZLERİ SEÇİLMİYOR'

  Raporda, kamera kaydında bir bölümün “00.00’da başladığı 00.16.42’de bittiği, sonraki kaydın 00.17.55’te başladığı, arada 18-20 dakikalık bir görüntünün bulunamadığı” vurgulandı.

  Raporda şöyle devam edildi:
  “Elleri sopalı bir grubun saat 00.15.44 sıralarında sokakta bir grubun eylemciye sopalarla vurdukları, saat 00.15.48 sıralarında elinde sopa olan bir şahsın bir eylemcinin önünü kestiği, sopayla vurduğu, bunu gören diğer arkadaşlarının saat 00.16.08 sıralarında gelerek beraber sopalarla vurdukları, Beşik Otel'in güvenlik kamerasına göre elinde gaz maskesi ve cop bulunan bir şahsın otele girdiği, şahısların sopalar ile gezindikleri, eylemci grubu kovaladıkları…”

  Raporda, yüzü gaz maskeli, eli sopalı ve coplu kişilerin saat 02.00 sularına kadar sekiz ayrı işletmenin kamerasında, gezinirken veya eylemci kovalarken görüldükleri belirtildi. Raporun sonuç bölümünde ise “Ali İsmail Korkmaz’ı vuranların kamera görüntüsünün çözünürlüğünün düşük olması, karanlık ve uzaklık dolayısıyla darp olayını yapanların yüzlerinin tam teşhisi mümkün olmamıştır” denildi.

  Ali İsmail Korkmaza saldırı anının görüntüsü çıktı 'OĞLUMU ÖLDÜRENLER BULUNSUN'

  Ali İsmail Korkmaza saldırı anının görüntüsü çıktı
  Biber gazından kaçtı hayatı karardı Ali İsmail Korkmaz'ı 5 bin kişi Hatay'a uğurladı Nurgül Yeşilçay'dan Ali için çarpıcı mesaj

  Gezi Parkı'ndan kaldırılan mezar taşları yeniden dikildi, Ali'nin ismi de eklendi

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı