KAYSERİ HABERLERİ

Ali İsmail Korkmaz davası

AA / Orhan Canbulatel
26.12.2014 - 13:06Son Güncelleme :

- Korkmaz ailesinin avukatı Erdoğan: "Biz, yargının bağımsız olduğu ve üzerinde herhangi bir baskı kurulmadığı sürece adil bir sonuç çıkacağına inanıyoruz" - CHP Genel Başkan Yardımcısı Pavey: "21 Ocak'ta hep beraber burada olacağız. Ailenin ve bu davanın yanında olacağız. Buradan çıkacak karara göre, adaletin olup olmadığını hep beraber kamu vicdanıyla karar vereceğiz"

AA / Orhan Canbulatel

KAYSERİ (AA) - Eskişehir'de Gezi Parkı odaklı eylemde hayatını kaybettiği iddia edilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz'ın ailesinin avukatı Ayhan Erdoğan, "Biz, yargının bağımsız olduğu ve üzerinde herhangi bir baskı kurulmadığı sürece adil bir sonuç çıkacağına inanıyoruz" dedi.

Erdoğan, Kayseri'de 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmanın ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bir sanık ve vekilinin mazereti nedeniyle duruşmada karar çıkmadığını belirtti.

Davanın 21 Ocak'taki duruşmasında karar çıkacağını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bunların davayı uzatma istemleri genel olarak mahkeme üzerinde baskı kurma telaşından kaynaklanıyor. Savunma sırasında iktidara sesleniyorlar, 'biz darbeyi bastırdık, Başbakan, İçişleri Bakanı dinlensin' talepleri, Tayyip Erdoğan'ın esnafı sokağa davet eden açıklamaları, bilerek ya da bilmeyerek yargıya müdahale anlamı taşır. Biz, yargının bağımsız olduğu ve üzerinde herhangi bir baskı kurulmadığı sürece adil bir sonuç çıkacağına inanıyoruz. Bu nedenle mahkeme üzerindeki baskılara karşı kamuoyunun uyanık olmasını, buna teşebbüs edecek olanların da uyarılması gerektiğine inanıyoruz. 21 Ocak'ta Ali İsmail Korkmaz'ın katilleri cezalandırılacaktır. Bundan herkes emin olsun, bunun için buradayız."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey de duruşmanın 21 Ocak'a ertelendiğini anımsatarak, "21 Ocak'ta hep beraber burada olacağız. Ailenin ve bu davanın yanında olacağız. Buradan çıkacak karara göre, adaletin olup olmadığını hep beraber kamu vicdanıyla karar vereceğiz" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise Gezi Parkı odaklı eylemlerde yaşamını yitirenleri saygıyla andığını dile getirdi.

Milletvekilleriyle birlikte dayanışma için burada olduklarını vurgulayan Tanrıkulu, şunları söyledi:

"Gezi'de ölenlerin, güvenlik güçlerinin şiddetiyle ölenlerin hepsi bizim kardeşlerimiz. Ben burada yargılanan polis memurlarına bir şey söylemiyorum ancak onları teşvik eden siyasetçilere özellikle Erdoğan'a sesleniyorum, keşke buradaki kayıtları alsa, izlese ve memurların düştüğü durumu bizzat kendisi gözlemlese ve verdiği emrin, talimatın ve azmettirmenin ne anlama geldiği konusunda bir muhakeme yapabilse. Umarım bu davada bir cezasızlık çıkmaz ve bütün toplumun vicdanı olan Ali İsmail Korkmaz davasında verilen karar, Türkiye'ye yeni bir yol açar."

- "Bizim kaygımız, yargılamaya müdahale edilmesi"

Anne Emel Korkmaz ise davanın bugün sonuçlanmasını beklemelerine rağmen duruşmanın ertelendiğini belirtti.

Sanıklardan birinin hastalandığını ifade eden Korkmaz, "Tabii o da korktuğundan. Karar çıkacak diye korkusundan hastalandı. 21 Ocak'ı bekleyeceğiz. Er geç çocuklarımızın hesabını soracağız ve inşallah onları en ağır şekilde yargılatacağız" dedi.

Baba Şahap Korkmaz da sanıklara gerçek cezalar verilmesini istediklerini vurgulayarak, "Katiller ve onları savunanların her biri ayrı yalan söylüyor. İnşallah kendi kendilerini ele verecekler ve gerçeklerden söz edecekler. Cezalandırılmalarını bekliyoruz" diye konuştu.

Ağabey Gürkan Korkmaz ise son tekmeyi atan sanık polisin, duruşma günü böbrek rahatsızlığı nedeniyle ameliyata alındığını belirterek, avukatının da başka bir davasını gerekçe göstererek duruşmaya katılmadığını ifade etti.

Bu nedenle karar çıkmadığını dile getiren Korkmaz, "Bizim kaygımız, yargılamaya müdahale edilmesi. Biz kavgamıza devam edeceğiz. Katillerin hakettikleri cezayla cezalandırılması için mücadele edeceğiz. 21 Ocak'ta umarız ki gerek ailemizin gerek toplumun ve kamuoyunun adalet duygusu tatmin edilir" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kayseri haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kayseri haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Ali İsmail Korkmaz davası haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  05:58
 • Guneş
  07:43
 • Öğle
  12:45
 • İkindi
  15:11
 • Akşam
  17:26
 • Yatsı
  18:59
Sayfa Başı