SAMSUN HABERLERİ

"Ali Fuad Başgil’de İlim Adamı Duruşu" Konferansı

IHA
28.02.2015 - 18:20Son Güncelleme :

EMEKLİ EĞİTİM GÖREVLİSİ M. HALİSTİN KUKUL..

IHA

Türk Ocakları Samsun Şubesi tarafından, “Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil’de İlim Adamı Duruşu” adlı konferans düzenlendi.
Türk Ocağı Samsun Şubesi toplantı salonunda yapılan konferansa emekli öğretim görevlisi M. Halistin Kukul konuşmacı olarak katıldı. Türk Ocağı Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, ocak üyeleri ve akademisyenlerin hazır bulunduğu konferansta konuşan M. Halistin Kukul, “Sohbetimiz Ali Fuad Başgil’de değil de ‘duruşta’ düğümleniyor. Dil bilgisi açısından ve mana yüklenmesi bakımından sanki Ali Fuad Başgil ikinci duruma gelir gibi. Çünkü bizde duruş çok önemlidir. O kişilerin duruşu siyasi yaşantısında da, ilim karşısında da, yanında da hep aynı olmak mecburiyetindedir. Çünkü o tavrı, o reçeteyi bize veren Cenab-ı Allah o tavrı göstermemizi bize emrediyor. Cenab-ı Allah, Peygamber Efendimiz nezdinde dosdoğru olmayı emrediyor. Yapabildiğimiz nispette o tavrı ortaya koymalıyız. Samsun Ali Fuad Başgil’e çok geç sahip çıktı. Samsun’da ilk defa anılan yer de Türk Ocağı’dır, bunu da söyleyeyim. Samsun Çarşambalı olan Ali Fuad Başgil 74 yıllık hayat seyri var. Bu 74 yıllık hayat seyrinde eğer hadiseler karşısında tavrını değiştirmiyorsa bu o adamın duruşudur. Efendim bunu başbakan söyledi, efendim bunu cumhurbaşkanı söyledi meselesi değildi. Fikri konularda hepsini bir kenara koyması gerekiyordu. Sen benim cumhurbaşkanımsın tamam, sen benim amirimsin tamam, ama doğruyu söylemekten hiçbir zaman geri durmuyor. İşte ilim adamı tavrı dediğimiz tavır budur” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Samsun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Samsun ilinden "Ali Fuad Başgil’de İlim Adamı Duruşu" Konferansı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Şubat 2015 tarihinde saat 18 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Ali Fuad Başgil’de İlim Adamı Duruşu" Konferansı haberi güncellenecektir.

SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  05:53
 • Guneş
  07:42
 • Öğle
  12:39
 • İkindi
  14:59
 • Akşam
  17:13
 • Yatsı
  18:51
Sayfa Başı